PERTEK’TE ÇOCUK İSTİSMARI PROTESTO EDİLDİ

0 225
image_pdf

Dersim’in Pertek ilçesinde H.Y. isimli bir esnaf, çok sayıda çocuğa istismarda bulunduğu gerekçesiyle tutuklandı. Savcılık ise dosya ile ilgili gizlilik kararı aldı. İstismar, protesto edildi.

Dersim’in Pertek ilçesinde 40’lı yaşlardaki H.Y adlı esnafın çok sayıda çocuğu istismar ettiği öğrenildi. Çocukların videosunu CD’lere aktardığı iddia edilen istismarcı kişi, dükkanına düzenlenen baskınla gözaltına alındı.

İfade için adliyeye sevk edilen H.Y. daha sonra tutuklanarak Elazığ Cezaevine gönderildi.

  • ŞÜPHELİ TUTUKLANDI, DOSYAYA GİZLİLİK KARARI GETİRİLDİ

CMK görevlendirmesiyle H.Y’nin ifadesine giden avukat Enver Doğan Evrensel’e konuştu. İlkesel olarak istismar ve tecavüz şüphelilerinin savunmalarına katılmadığını söyleyerek görevi reddeden Doğan, dosyaya gizlilik kararı getirildiğini söyledi.

Görevi reddetmesi nedeniyle savcılığın kendisini arayarak hakkında tutanak tutulacağını ifade ettiğini de söyleyen Doğan, “Gerekirse avukatlığı bırakırım; prensip olarak bu dosyaya bakmayacağım” dedi.

İstismara tepki gösteren siyasi parti ve kitle örgütlerinin gün içerisinde ilçede basın açıklaması yapması bekleniyor.

  • İSTİSMAR PROTESTO EDİLDİ

Pertekliler, çocuk istismarını protesto etmek için belediye binası önünde basın açıklaması yaptı. Açıklamanın ardından ilçe merkezinde yürüyüş yapıldı. Açıklamada konuşan Eğitim Sen Dersim Şube Başkanı Eylem Eslek, H.Y’nin 15’ten fazla çocuğu istismar ettiğinin iddia edildiğini söyleyerek “Çocuk susar, utanır, çekinir; hep birlikte, çocuklarımıza sahip çıkalım.” dedi.

  • “ÇOCUKLARIMIZA SAHİP ÇIKALIM”

İstismar olaylarının daha önce de yaşandığını belirten Eslek, “Bu ilk değil daha önce de Pertek’te olmuştu. Hozat’ta oldu, Ovacık’ta da oldu ve yine Pertek’te bu istismarlarla karşı karşıya kalıyoruz. Çocuk susar, utanır, çekinir çocuklarımızın burada bir suçu yok, biz bu saatten sonra yapamadığımızı yapalım hep birlikte, çocuklarımıza sahip çıkalım” dedi.

  • “YASALAR İSTİSMARCILARA SAHİP ÇIKIYOR”

Yasaların istismarcılara sahip çıktığını belirten Eslek “Bakın yine meclisin gündemine çocuk istismarlarıyla ilgili bir yasa teklifi geliyor. Çocukların tacize uğradıklarında tecavüzcüleriyle evlendirilmesinin önü açılıyor. Bu hepimizin ciddi anlamda karşı çıkması gereken bir şey. Bunlar mahkemede sevimlilikler göstererek ciddi indirimler alıyorlar. Çocuk istismarının affı olmaz. Çocuklara tacizde bulunan, el uzatan kişiye hiçbir şekilde af olmaz, biz bunları affetmeyeceğiz. Bu konunun burada kapanmasına Pertek halkı olarak da Dersim halkı olarak da biz Eğitim Sen olarak da hiçbir şekilde izin vermeyeceğiz” dedi.

  • “15’DEN DAHA FAZLA ÇOCUKTAN BAHSEDİLİYOR”

Savcılığın olay hakkında aldığı gizlilik kararını eleştiren Eslek “Tabii ki çocuklarımızın kişisel hakları korunacak, biz çocuklarımızın deşifre olmasını istemiyoruz, bu süreçten olumsuz etkilenmelerini istemiyoruz, biz çocuklarımızı koruyacağız. Ama bunu yapan insanlar açık bir şekilde halka anlatılmalı, neler olup bittiği söylenmeli, gizli kapılar ardında bazı şeyler yürütülmemeli. Bunun en büyük temsilcisi sizler olacaksınız. 15 ve daha fazla çocuktan bahsediliyor, bu sayı artabilir. Bir şekilde bunun karşısında durmazsak, şimdi tepki göstermezsek buna cesaret edenlerin sayısı artacak. Susmayın arkadaşlar biz kötü bir şey yapmıyoruz, biz çocuklarımıza sahip çıkıyoruz” diye konuştu.

  • “MÜNFERİT DİYE KABUL EDİLEMEZ”

Pertek Belediye başkanı Ruhan Alan da çocuklara yönelik istismar haberlerinin kınanarak geçiştirilemeyeceğini söyleyerek “Çocuk istismar haberlerinin 10 yılda yüzde 700 arttığı gerçeği ortadayken ne ilçemizde ne de ülkenin başka bir yerinde bu tür istismarların münferit kabul edilmesi mümkün değildir.” dedi. Alan, çocuklarla kurulan ilişkinin önemli olduğunu vurgulayarak “Çocuklarla iletişim güçlendirilmeli. Biz bu olayın takipçisi olacağız. Savcılıkla, emniyetle irtibat halindeyiz.” diye konuştu.

  • CAYDIRICI CEZALAR İSTİYORUZ

Açıklamada konuşan Pertekli kadınlar da ilçede daha önce de yaşanan istismar vakasını hatırlatarak “O olaydan sonra istismarcı 3 ay tutuklu kaldı ondan sonra bırakıldı. Bu durum da diğer istismarcılara güç veriyor. O olayın üstüne gidilmediği, istismarcı ceza almadığı için bu durumlar yaşanıyor. O olayı da unutmayalım, gündeme getirelim.” diye konuştu.

Açıklamada konuşan başka bir kadın da “bu davanın peşini bırakmayacağız. Suçlulara gerekli cezayı alana kadar mücadele edeceğiz. Çocuklarımıza sahip çıkacağız. Yasa koyuculara sesleniyoruz, çocuklarımızı koruyacak, kadınları koruyacak daha caydırıcı cezalar istiyoruz. Biz susmayacağız, sıranın bize gelmesine izin vermeyeceğiz.” dedi.

Kaynak: Evrensel

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.