Mısırlı Marksist düşünür Samir Amin hayatını kaybetti

0 601
image_pdf
Dünyaca ünlü Mısırlı Marksist iktisatçı ve düşünür Prof. Dr. Samir Amin, 86 yaşında Paris’te yaşamını yitirdi.
Emperyalizm-sömürgecilik, siyasal İslam ve toplumsal hareketler üzerine pek çok çalışması bulunan dünyaca ünlü Mısırlı Marksist iktisatçı ve düşünür Prof. Dr. Samir Amin (86), Fransa’nın başkenti Paris’te hayatını kaybetti. Bağımlılık Okulu’nun önde gelen teorisyenlerinden biri olan Amin’in ölümünü, gazeteci Vijay Prashad Twitter hesabından duyurdu.
Pek çok makalesi ve kitabı Türkçe’ye çevrilen Amin, özellikle 1988’de yazdığı “Avrupa Merkezcilik” isimli kitabıyla büyük ilgi görmüştü.
Samir Amin, Barış Akademisyenleri’nin “Bu suça ortak olmayacağız!” bildirisinin de imzacılarındandı.

HAKKINDA

1931’de Mısır, Kahire’de doğdu. Çocukluğu ve gençliği Port Said’de geçti. 1947’de eğitimini Paris’te sürdürmeye başladı.1952’de Siyaset Bilimi, 1956’da İstatistik, bir yıl sonra da Ekonomi diplomasını aldı. 1990’da yayınlanan biyografisinde, üniversite yıllarından “militan eylemlerle geçti, sınavlara hazırlanmak için çok az çalıştım” diye bahsetti.

Paris’e taşındığında Fransa Komünist Partisi’ne katıldı. Diğer öğrencilerle birlikte Étudiants Anticolonialistes adlı dergiyi çıkardılar. 1957’de az gelişmiş denilen ülkelerin kapitalizmde nasıl yaratıldığının mekanizmasını anlatan tezini sundu.Tezini bitirince Kahire’ye döndü, üç yıl boyunca hükümete bağlı Ekonomik Yönetim Enstitüsü’nde çalıştı. Sonraki üç yıl da Mali’de Planlama Bakanlığında çalıştı. Ardından Dakar ve Paris’te ders verdi. Birleşmiş Milletler Afrika Ekonomik Kalkınma ve Planlama Enstitüsü’nde (IDEP) çalıştı.

1980’de Dakar’daki Üçüncü Dünya Forumu’nun Başkanı oldu.
1988’de yazdığı “Avrupa Merkezcilik” isimli kitabıyla büyük ilgi gördü. En önemli eserleri arasında, Liberal Virüs (2003), İleriye Dönük Bir Yaşam (2006), Dünya Ölçeğinde Birikim (1970) ve Küreselleşme çağında Kapitalizm (1997) var.
Türkçe’ye çevrilmiş otuzdan fazla kitabı olan Amin’in Arap isyanları ve Türkiye’yle ilgili birçok makalesi de Türkçe’de yayınlandı.
image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.