Milyonlarca İşçi Koronavirüs Riski Altında

0 253
image_pdf

Ülke çapında koronavirüse karşı alınacak tedbirler tartışılırken Veli Ağbaba sağlık ve güvenlik açısından kapsam dışında bulunan 1 milyon 800 bin civarında iş yeri bulunduğuna dikkat çekti. Bakanlığı ve iktidar yetkililerini göreve çağıran Ağbaba, Temmuz ayına ertelenen iş sağlığı ve güvenliği hükümlerinin bir an önce uygulanmasını talep etti.

Koronavirüs kapsamında Türkiye’de bütün risk gruplarına karşı tedbir alındığını ancak milyonlarca işçi için ortada ne tedbir ne de bir karar olduğunu belirten Veli Ağbaba, “1 milyon 800 bin iş yeri, iş sağlığı ve güvenliği hükümleri kapsamında değil”dedi.

  • TEMMUZ’A ERTELENEN İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ DERHAL UYGULANMALIDIR

Çalışma Bakanı ve iktidar yetkililerine seslenen Ağbaba, milyonlarca çalışanın sağlığı konusunda Türkiye’deki tüm iş yerlerinde acilen tedbir alınması gerektiğini ifade etti. Ağbaba, “Mevcut iş sağlığı ve güvenliği hükümleri yani 50 den az işçi çalıştıran iş yerlerindeki iş sağlığı hükümleri temmuz ayında yürürlüğe girecek. Virüsün olası bir salgın hastalığa dönüşmesi halinde milyonlarca işçi şu an korunmasız durumdadır. 2020 yılının temmuz ayına ertelenmiş olan iş sağlığı ve güvenliği hükümleri bugünden tezi yok derhal uygulanmalıdır” dedi.

  • 10 MİLYONA YAKIN İŞÇİ İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI VE HEKİM OLMADAN ÇALIŞIYOR

Türkiye’de 50’den az işçi çalıştıran işletme sayısının toplam işyeri sayısının yüzde 80’ini oluşturduğunu belirten Ağbaba, “Türkiye’de 10 milyona yakın işçi şu anda iş yerlerinde iş sağlığı güvenliği uzmanı ve iş yeri hekimi olmadan çalışıyor. Ne yazık ki mevcut duruma göre iş yerlerinde böyle bir denetimin uygulanması zorunluluğu bulunmamaktadır. Ayrıca bu tür iş yerleri işyeri hekimi de istihdam etmeyerek, gerekli sağlık hizmetlerini aile hekimlerinden alabiliyor. Yani milyonlarca işçi şu anda iş sağlığı ve güvenliğinden mahrum kalarak büyük risk altında çalışıyor” dedi.

  • MİLYONLARCA İŞÇİ RİSKE ALTIDA

Koronavirüs vakası ile birlikte iş yerleri ve işçilerin risk altında bulunduğuna dikkat çeken Ağbaba, Türkiye’de iş cinayetlerinin ve meslek hastalılarına bağlı ölümlerin yüzde 90’ının denetimsizlikten kaynaklandığını vurguladı. Ağbaba, Temmuz ayına ertelenen “50’den az işçi çalıştıran işyerlerinde iş sağlığı ve güvenliği denetimi”nin bir an evvel yürürlüğe girmesi gerektiğinin altını çizdi. Bakanlık ve iktidar yetkililerini göreve çağıran Ağbaba, milyonlarca işçinin riske atılmaması gerektiğini hatırlattı.

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.