MESS’İN AHLAKSIZ TEKLİFİNİ İŞÇİLER REDDETTİ

0 193
image_pdf

Metal işkolunda işçi sendikaları grev kararı aldı. Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) son olarak yüzde 2’lik daha zam sunarak teklifini yüzde 10’a çıkardı. işçi sendikaları kabul etmedi.

Bursa ve Gebze’de 100 binden fazla metal işçisinin katılımıyla gerçekleşen mitinglerin ardından MESS işçilerin karşısına bir kez daha çıktı.Birgün’den Anıl Varlı’nın haberine göre, İstanbul MESS Merkez Ofisi’nde gerçekleşen görüşmelerde patron sendikası, 130 bin çalışanı kapsayan MESS Grup Toplu İş Sözleşmesi’ndeki zam teklifini, yüzde 8’den yüzde 10’a yükseltti.

Yapılan yazılı açıklamada,“Sektörümüz sıra dışı bir dönemden geçiyor. İhracatta, iç satışlarda ve üretimde iki yıl öncesine göre yüzde 50’ye varan düşüşler bulunuyor. İç ve dış pazarlardaki bu koşulların istihdamı ve refahı olumsuz etkilememesi için tüm tarafların adım atması gerekiyor. MESS olarak uzlaşı odaklı yaklaşımımızı koruyoruz ve masada anlaşma sağlamak hedefiyle ücret artışı teklifimizi ikinci kez revize ediyoruz. Dönem enflasyonu yüzde 6 olmasına rağmen ücret artışı teklifimizi yüzde 10’a çıkarıyoruz. Maliyetler hızla ve yüksek oranda artarsa, rekabet ettiğimiz ülkelere karşı gücümüzü kaybederiz. Uzlaşı sağlanması, üretimde durgunluk olmaması amacıyla işçi sendikalarından da çözüm odaklı yaklaşım bekliyoruz” denildi.

MESS ağırlıklı olarak yurt dışıyla rekabet ettiğini belirterek, “Bu nedenle görüşmelerimiz metal sektörünün ötesinde ülke ekonomisi ve ihracat açısından büyük önem taşıyor. Toplu iş sözleşmesi sürecine ulusal sorumluluk bilinciyle yaklaşıyoruz. Uzlaşı için attığımız adımlar ve masada anlaşma çabamıza rağmen işçi sendikalarının aldığı grev kararlarını doğru bulmuyoruz. Masadaki tarafların da ülkemizin de kazanacağı bir sözleşme üzerinde uzlaşma sağlanması gerektiğine inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

  • İKİ SENDİKA REDDETTİ

Türk Metal ise yeni teklife ilişkin “Yapılan görüşmelerde MESS tarafı, kendilerinin sürekli yeni ve artan teklifler getirdiğini ancak sendikamızın uzlaşma amaçlı taslakta bir revize yapmadığını belirterek, sendikamızdan teklifini revize etmesini istedi. Müzakere heyetimiz MESS’in 3 yıllık sözleşme teklifi başta olmak üzere haklarımızı geriye götürecek taleplerini sürdürdüğü gerekçesiyle, MESS’in bu isteğini reddederek görüşmeyi sonlandırdı” dedi.

Birleşik Metal-İş Sendikası’ndan yapılan açıklamada ise, “MESS teklifini yüzde 10’a yükseltti. Diğer altışar aylık dönemler için de enflasyon oranında artış teklif etti. Ayrıca MESS, sendikamızın teklifini revize etmesi talebinde bulundu. MESS’in bu teklifi de metal işçilerinin taleplerini karşılamaktan oldukça uzaktır. Sendikamız, kendi teklifini revize etmesinin de mümkün olmadığını belirtmiştir. Toplantıda MESS yetkililerine, kendi tekliflerini yeniden revize etmeleri gereği ve metal işçilerinin taleplerini karşılayacak bir teklif beklediğimiz iletilmiştir”

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.