MARAŞ KATLİAMI’NDA HAYATINI KAYBEDENLER MARAŞ’TA ANILDI

0 212
image_pdf

Maraş Katliamı’nda yaşamını yitirenler kentte anıldı. “Maraş’ı unutma, unutturma” ve “Maraş’ın hesabı sorulacak” sloganlarının atıldığı anmada yapılan konuşmalarda, devlete “yüzleşme” çağrısı yapıldı

19 Aralık’ta Maraş’ta katliam MHP’lilerin “Güneş Ne Zaman Doğacak” adlı SSCB karşıtı bir filmi bombalaması ve bu olayı Alevilerin, solcuların yaptığı söylentisini kentte yayması faşistlerin halka yönelik başlattıkları saldırılar 26 Aralık’a kadar sürdü. Maraş’ta, Alevi kaynaklarına göre en az 500, resmi rakamlara göre ise 111 yurttaş katledildi… 1991 yılına dek süren Maraş Katliamı Davası’nda, 804 kişi yargılandı ve sanıklara çeşitli cezalar verildi. Dosya, Yargıtay’ın bozma kararının ardından, 1991’de çıkarılan Terörle Mücadele Yasası’na dayanarak kapatıldı.

Pirha’nın haberine göre; saat 11.00’de yürüyüş başlatan Alevilerin önü polis barikatıyla kesildi. Aleviler, polis barikatını aşarak yürüyüşünü gerçekleştirdi.

Yürüyüş sırasında sık sık; “Maraş’ı unutma, unutturma”, “Maraş’ın hesabı sorulacak” sloganları atıldı. Anma programına Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Gani Kaplan, Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı İsmet Kurt, Hacı Bektaşi Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Başkanı Ercan Geçmez, Britanya Alevi Federasyonu Başkanı İsrafil Erbil, CHP Maraş Milletvekili Ali Öztunç ile HDP milletvekilleri Zeynel Özen, Kemal Peköz ve Semra Güzel’in yanı sıra yüzlerce kişi katıldı.

  • “Eşit yurttaşlık temelini yaratmak zorundayız”

Anmanın tertip komitesi adına konuşan Erenler Kültür Derneği Başkanı Müslüm İbili, 1978 yılında Maraş’ta çeşitli ölüm şekilleriyle Alevi’siyle, Sünni’siyle öldürülen canları anmak için bir arada olduklarını belirtti. Bu olayın sadece Alevi vatandaşların bir sorunu olmadığını vicdanı olan herkesin sorunu olduğunu kaydeden İbili, “İnanıyoruz ki Maraş halkı da barışı, kardeşliği ve kucaklaşmayı arzu etmektedir. Maraş’ta gerçekleştirilen katliam bir insanlık suçudur. Bu suça ortak olmak istemeyen tüm canlar, bu katliamı lanetlemeli ve kınamalıdır. Katliam hazırlıkları mahallemizde bulunan kahvehanenin taranmasıyla başladı. Ancak biz bu kadar yapılan zulme rağmen yüzyıllardır Anadolu topraklarında birlikte yaşayan Alevi’siyle, Sünni’siyle, Kürt’üyle, Türk’üyle inanç farklılığına rağmen yaşayan bir toplumuz. Bu ülkede daha mutlu olmanın yolu olan eşit yurttaşlık temelini yaratmak zorundayız. Ülkemizde barışın, huzurun ve kardeşliğin daim olmasını temenni ederek, katliamı bir kez daha lanetliyorum” dedi.

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.