Maltepe Belediyesi’nde grev kararı asıldı

0 25
image_pdf

DİSK’e bağlı Genel İş Sendikası Anadolu Yakası 2 No’lu Şube üyesi Maltepe Belediyesi işçileri aylardır TİS görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine belediyeye grev kararı asıldı.

Maltepe Belediyesi önünde basın açıklaması yapılırken, açıklamayı Genel İş Sendikası Anadolu Yakası 2 No’lu Şube Başkanı Yenigün Özen Dolgun yaptı. Maltepe Belediyesi şirketi Mataş ve Mateğ A.Ş ‘de çalışan 1500 işçiyi kapsayan TİS süreci özetlenen konuşmada “Bir araya geldiğimiz oturumlarda da ancak idari maddelerden 50’si üzerinde anlaşma sağlayabildik” denildi.

Yapılan açıklamada şunlar ifade edildi:

“Geriye kalan maddelerimizin birçoğu ücretlerle ilgili maddeler olmakla birlikte, bizim için olmazsa olmaz disiplin maddesi, hafta tatili ile haftalık çalışma saati ve görev tanımları ile ilgili maddeleri de kapsamaktadır. Ne yazık ki; işveren geçmişte de olduğu gibi hiçbir şey vermemek ve bizi sefalet ücretine razı etmek için, beş ayın sonunda, %7 gibi bir zam teklifiyle geldi. Açlık sınırının 3.267 lira yoksulluk sınırının 8.570 lira olduğu bir ortamda, bizim bunu bir teklif olarak bile kabul etmemiz mümkün değildir. Kaldı ki; taşeronken asgari ücretin en az %50 fazlası ile çalışmış olan, yaklaşık 700 üyemiz,  iki yıldır neredeyse  asgari ücret seviyesinde çalışmaktadır.”

Açıklamanın devamında ise talepler şu şekilde sıralandı:

“Talebimiz emeğimizin karşılığı olan insanca yaşayacak bir ücrettir. Eşit işe eşit ücret işçinin hakkıdır. Üyelerimizin sürekli işiyle, ekmeğiyle tehdit edilmesinden artık vazgeçilmelidir. İşverenin, kabul edilebilir bir teklifle gelip, müzakere masasına oturmadığı ve taleplerimizi karşılamaya yönelik bir girişimde bulunmadığı takdirde, 23 Şubat’ta greve çıkıyoruz.”

Eyleme Beykoz Belediyesi işçileri, Genel İş Sendikası Anadolu Yakası 1 No’lu Şube üyesi Kartal, Kadıköy ve Ataşehir Belediyesi işçileri HDP Milletvekili Musa Piroğlu, akademisyen Sibel Özbudun ve birçok kişi destek verdi.

 

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.