Maden işçilerine polis engeli: Ölmek var, dönmek yok

0 25
image_pdf

Manisa’nın Soma ilçesinde Uyar Maden tarafından 8 yıldır tazminatları ödenmeyen madenciler, üyesi oldukları Bağımsız Maden-İş ile birlikte Ankara’ya doğru dün gece yola çıktı.  Enerji ve Tabii Kaynakları Bakanlığı önünde basın açıklaması yapmayı planlayan işçilerin,  Ankara girişinde polisler tarafından önleri kesildi.

‘KARARLIYIZ, HAKLARIMIZIN PEŞİNDEYİZ’

Polisin Ankara’ya girmelerini engellemeye çalıştığı işçiler, “Köle değiliz, eşitlik istiyoruz” yazılı sarı yelekleri giyerek, “Ölmek var, dönmek yok” sloganları attı. Bağımsız Maden- İş Twitter hesabından yapılan açıklamada, “Hiç kimse bizi oyalamasın, demiştik. Başka seçeneğimizin olmadığını defalarca dile getirmiştik. Biz kararlıyız, haklarımızın peşindeyiz. Ankara tek yolumuz, geliyoruz. Biz 15 yıl bekledik, 15 saat daha beklemeyeceğiz. Kararlıyız, dinlesin herkes bizi” denildi.

  • ‘GERİ DÖNMEYECEĞİZ’

İşçiler de Ankara girişinde açıklama yaptı. İşçilerden İdris Sarıkaya, “Daha kaç kere gelmemizi istiyorsunuz! Defalarca söz verildi ama sözlerin arkasında durulmadı. Artık sözünüze güvenmiyoruz. Haklarımız ödenmeden Ankara yolculuğundan geri dönmeyeceğiz. ‘Ankara’ya girmezsiniz’ diyorlar. 15 yıl oldu, daha kaç yıl bekleyeceğiz. Milletvekilleri, adalet yemini ettiniz, adalete saygınız varsa bu kadar çürüyen umudun bedelini vereceksiniz. Kimseden sadaka istemiyoruz. Bu yoldan dönmeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

Ankara’ya girmeye kararlı olduklarını belirten işçiler, polisin girişlerine engel olması üzerine oturma eylemi başlattı. İşçilerin Ankara girişinde bekleyişi sürüyor.

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.