Londra’da Yokoluş İsyanı: Binlerce kişi köprüleri işgal etti

0 357
image_pdf

Londra’da fosil yakıtlara karşı çıkan ve temiz enerjiye geçilmesini isteyen Extinction Rebellion (Yokoluş İsyanı) ülkede son on yıldır görülen en büyük sivil itaatsizlik eylemini gerçekleştirdi. Binlerce yaşam savunucusu Londra’nın köprülerini işgal etti

İngiltere’nin başkenti Londra’da Extinction Rebellion (Yokoluş İsyanı) kent ve doğa savunucuları hareketinin düzenlediği protestolarda, kentin beş ana köprüsü saatlerce trafiğe kapatıldı.

Cumartesi günü (17 Kasım) İngiltere hükümetine iklim değişikliğine karşı acilen çalışmalarını hızlandırması çağrısında bulunan göstericiler, sabah saatlerinden itibaren Southwark, Blackfriars, Waterloo, Westminster ve Lambeth köprülerine doluşmaya başladı.

Extinction Rebellion’i organize eden yetkililer, 6 bin kişinin gösterilere katıldığını duyurdu. Londra polisi, protestolarda 85’den fazla kişinin gözaltına alındığını açıkladı.

Guardian gazetesi, gösterileri ülkede “son on yıldır görülen en büyük barışçıl sivil itaatsizlik eylemi” olarak niteledi. Yaşam savunucuları, fosil yakıtlara karşı çıkan ve temiz enerjiye geçilmesini isteyen dövizler taşıdı.

Gösterileri düzenleyen Extinction Rebellion, iklim değişikliğinin önüne geçmek ve 2025 yılına kadar sera gazı emisyonunu sınırlandırmak için İngiltere hükümetine baskı yapmayı amaçladıklarını söylüyor.

Protestoların merkezi, uzun saatler boyunca parlamento binası yakınlarındaki Westminister Köprüsüydü.

Ancak Thames nehrini kesen dört diğer simge köprüde de kalabalıklar uzun süre trafiği engelledi.

Gösteriyi düzenleyenler arasındaki Gail Bradbrook, gazetecilere yaptığı açıklamada “Bu, kitlesel bir sivil itaatsizlik eylemidir” dedi.

Bradbrook, “Bu gördüğünüz, ekolojik kriz karşısında eyleme geçilememesini protesto eden uluslararası bir isyandır” diye konuştu.

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.