Kemal Kurkut’u vuran polise mahkeme beraat kararı veri

0 45
image_pdf

Halk düşmanı T.C. mahkemesi Kemal Kurkut’u vuran polise beraat kararı verdi. Kemal Kurkut davasının karar duruşması Diyarbakır (Amed) 7’inci Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü.

Amed’de 2017 yılı Newroz’una polisin açtığı ateş sonucu üniversite öğrencisi Kemal Kurkut’un ölümüne ilişkin polis memuru Y.Ş.’nin yargılandığı davanın karar duruşması Diyarbakır 7’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya Kurkut’un annesi Sican Kurkut, ağabeyi Cihan Kurkut, avukatları, HDP milletvekilleri Meral Danış Beştaş, Nuran İmir, Hişyar Özsoy ve Filiz Kurtalan katıldı. Duruşmada tutuksuz yargılanan sanık polis Y.Ş.’de hazır bulundu.

  • POLİS HAKKINDA BERAAT KARARI VERİLDİ

Yapılan savunmaların ardından halk düşmanı mahkeme heyeti, sanık polis hakkında beraat, ayrıca olay anında bulunan diğer polislerin tespiti için suç duyurusunda bulunması yönünde karar verdi.

Karar oy çokluğu ile alındı. Sanık polis memurunun bu suçu işlediğini gösterir her türlü kuşkudan uzak kesin ve inandırıcı deliller elde edilemediği gerekçesi ile beraat kararı veren mahkeme,  Kemal Kurkut vurulduğu sırada olay yerinde olan tüm polisler hakkında soruşturma başlatılması için suç duyurusunda bulunmasına hükmetti. Karar, görüntü kayıtlarında bulunan ve Kurkut’a silah doğrulttuğu görülen polis memurları ile barikatta olay tarihinde görev yapan tüm polis memurlarını kapsıyor.

  • GÖZALTINA ALINAN O.M. HAKKINDA SUÇ DUYURUSU

Mahkeme, Kurkut’un vurulmasının ardından gözaltına alınan ve savcılık ifadesinin ardından serbest bırakılan polis memuru O.M. hakkında da suç duyurusunda bulunması yönünde karar verdi.

Mahkeme, “Gerçek failin bulunması amacıyla etkin ve yetkin soruşturma yapmak üzere”, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunularak polis memurları hakkında da idari soruşturma açılması için idari kuruma ihbarda bulunması yönünde karar verdi.

Hakkında suç duyurusunda bulunulması yönünde karar verilen polislerden O.M, Kemal Kurkut’un vurulmasının ardından Y.Ş ile birlikte gözaltına alındıktan sonra savcılık tarafından serbest bırakılmıştı.

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.