KBDH: Adanmış İki Devrimci “Rosa Luxemburg, Sakine Cansız

0 407
image_pdf

KBDH: Kadınların Birleşik Devrim Hareketi Genel Konseyi  “Rosa Luxemburg, Sakine Cansız, insanlığın, halkların, kadınların kurtuluş davasına adanmış iki devrimci ömür. Hayatlarını kadının özgürlüğüne, halkların eşitlik, özgürlük savaşımına adamış iki uslanmaz yürek.

Ömürlerini; devrimin engeller dolu yollarına sunmuş, aydınlık yürekli devrimci kadın yoldaşlarımız.  Ve tüm özgürlük mücadelesinin önder ve savaşçılarını, yılmaz neferleri selamlıyor, onların anıları önünde saygıyla eğiliyoruz” denildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

  • Adanmış iki devrimci ömür

“Rosa Luxemburg, Sakine Cansız, insanlığın, halkların, kadınların kurtuluş davasına adanmış iki devrimci ömür. Hayatlarını kadının özgürlüğüne, halkların eşitlik, özgürlük savaşımına adamış iki uslanmaz yürek. Ömürlerini; devrimin engeller dolu yollarına sunmuş, aydınlık yürekli devrimci kadın yoldaşlarımız. Erkek egemen kapitalist sisteme, her türlü gerici, şovenist politikaya karşı direngen, hudutsuz baştı onlar. Aydınlık bilinçleri, devrime inançla çarpan coşkulu yürekleri, mücadelelerine olan tutkuları, yoldaşlarına güvenleri tamdı. Sınıf düşmanlarına öfkeleri sonsuz ve uzlaşmaz olan bu iki yürekli kadın ayrı zaman dilimlerinde, bir ocak ayında alçakça katledildiler. Sakine Cansız yoldaş ‘yaşamı hep mücadele’ olan yiğit bir Kürt kadını; Kürt kadınının özgürlük mücadelesinin öncü kadınlarından. Sömürgeci, faşist, cinsiyetçi politikalara karşı ömrü boyunca mücadelenin öncü neferlerinden oldu. 12 Eylül faşist darbe yıllarında Amed zindanında Kürt tutsaklara dönük kişiliksizleştirme, teslim alma politikalarına karşı direnişin sembollerinden oldu. Yaşam felsefesini eylemselliğiyle büyütenlerdendi. Katledilmeleri tesadüf değildi. Sömürgeci Türk devletinin bu katliamı MİT, Fransız istihbarat ortaklığınca gerçekleştirdiği artık biliniyor. Paris’in merkezinde işlenen bu katliam, Kürt halkının özgürlük mücadelesini, Kürt kadının direnişini hedefliyordu.

Rosa, kartal bakışlı kadın 100 yıl önce 15 Ocak’ta mücadele yoldaşı Karl Liebknecht’le birlikte, Alman burjuvazisinin ihanetçi güçleri tarafından öldürüldü. Rosa, özgürlük ve sosyalizm mücadelemizin baş eğmez önder komünist kadınlarındandı. O bastırılamayan direngenliği, inançla dolu yüreğini Alman emekçi halklarının sosyalizm mücadelesine adadı. Güçlü bir enternasyonalist ruha sahipti. Bu nedenle Rusya’da başlayan Ekim Devrimi’nin başarısından duyduğu büyük mutluluk ve heyecanı Alman emekçi halklarına taşımak için yoldaşlarıyla birlikte canla başla emek harcamaktan yorulmadı. Ulusal düşmanlıkların ve emperyalist savaşın kaynağı olan kapitalizme karşı yılmadan mücadele etti. O emperyalist çıkar çatışmalarına, emekçi halkların, işçilerin ortak edilmemesi için barış mücadelesinin kararlı savunucusu oldu. Gerici ulusal, şoven anlayışlarla karşı karşıya gelmeyi, ‘düşman’ saflarda kalmayı göze aldı. Onun, tüm ömrünü işçi sınıfının, halkların, kadınların, sosyalizm mücadelesine adadığı yüreği tüm canlılara sevgiyi barındıran enginliğe sahipti. O erkek egemen kapitalist dünyaya başkaldıran hudutsuz bir baştı.

Ömrünün son günlerinde, o karanlık zamanlarda dahi sosyalizmin kazanacağına dair inancını hiç kaybetmedi. Rosa ‘her şeye rağmen görev başında, bir sokak çatışmasında ya da darağacında can vermek isterim’ demişti. Düşlediği gibi olmasa da ölümü yine mücadele içinde, görevlerinin başındayken onu buldu. Alman burjuvazisiyle iş birliği içinde olan ihanetçi, çeteci güçler, Rosa Luxemburg ve Karl Liebknecht’i alçak bir planla öldürerek onların savunularından kurtulacaklarını hesapladılar. Yanıldılar!”

  • İsimleri değişse de katiller değişmedi

KBDH, açıklamasının sonunda da kadınların kapitalizmin yol açtığı derin yoksulluğa, açlığa, toplumsal şiddete, cinsiyetçi politikalara karşı mücadeleyi sürdürdüklerine dikkat çekerek, şunları belirtti:

“Rojava Kadın Devrimi’miz yeni yılda kazanımlarını büyütürken, devrimin düşmanlarına karşı öz savunmasını da geliştirip güçlendiriyor. Ezilenlerin, emekçilerin kapitalizme karşı geliştirdiği mücadele, elde ettiği kazanımlar erkek egemenlikçi sistemin korkulu rüyası olmaya devam ediyor. Tarihten bu yana burjuva egemenlikçi sistemler, ezilenlerin öfkesinden, halkların direnişinden, kadınların özgürlük tutkularından ve mücadelesinden korktular. Bu nedenle her türlü alçak, korkakça saldırı ve katliama başvurdular. 1919 Almanya’sından, 2013 Paris’ine… İsimleri, ulusları değişse de katiller ve onların yöntemleri değişmedi. Burjuvazinin planlarını boşa çıkarmak, birleşik mücadele zemininde özgürlük savaşımımızla sokakları tutuşturmaktan geçiyor. Ellerine ölümsüzlerimizin kanları bulaşan kapitalistlerden hesap sormak ancak sosyalizm davasını yükseltmekle mümkündür. Ölümsüzlerimizin anılarına ve mücadelesine sahip çıkarak sosyalizm mücadelemizi büyütelim!”

KBDH

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.