Kayyum Darbesi Belediye’yi Karakola Çevirdi

0 248
image_pdf

DİYARBAKIR – Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, 2016’dan bu yana süren 895 gün karakol görüntüsü, 125 gün sonra tekrar kayyum politikasıyla devreye konuldu.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanları Gültan Kışanak ve Fırat Anlı, İçişleri Bakanlığı tarafından görevden uzaklaştırılması ardından gözaltına alındığı 25 Ekim 2016 gecesi, belediye binasına baskın düzenlendi. Baskınla birlikte belediye binası yüzlerce polis ve bariyerler abluka altına alınarak, aramalar yapıldı. Kışanak ve Anlı’nın 31 Ekim’de tutuklanması ardından Ankara Etimesgut Kaymakamı Cumali Atilla, 1 Kasım 2016’da kayyum olarak atandı.
  • 2.5 YIL SÜREN KARAKOL GÖRÜNTÜSÜ
Kayyum Atilla’nın özel harekat polisleri eşliğinde geldiği belediye binası, yaklaşık 2 buçuk yıl boyunca abluka altında kaldı. Karakola çevrilen belediye binası, personeller başta olmak üzere giriş çıkış sağlayan herkes Genel Bilgi Taraması’ndan (GBT) geçirildi.
  • KAYYUM 759 MİLYON LİRA BORÇ BIRAKTI
İki buçuk yıl boyunca kayyum olarak yönettiği Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin AKP adayı da olan Atilla, seçimlerde yüzde 30 oy alabildi. HDP’nin yüzde 62.93 oy alarak belediye yönetimini devralması ardından kayyum Atilla’nın iki buçuk yıl boyunca yaptığı fahiş harcamalar ortaya çıktı. 2 milyon 127 bin 725 TL harcayarak yaptırdığı lüks makam odasıyla gündeme gelen kayyum Atilla, 1 ton 600 kilogramlık kadayıf tüketimi, 92 bin TL’lik fincan takımı ve 112 bin TL’lik masa alımı harcamaları da açığa çıkmıştı. Atilla, iki buçuk yıl boyunca yönettiği belediyeye 759 milyon 132 bin 565 TL borç bıraktı.
  • KAYYUM AKP’DEN ADAY OLDU
31 Mart seçimlerinde AKP adayı olarak seçimlere katılan kayyum Atilla, yüzde 30 oy alarak seçimleri kaybetti. Seçimleri kaybeden Atilla, 12 Nisan’a kadar belediyede kaldı. Atilla, 16 Nisan’da yüzde 62 oy oranıyla seçimleri kazanan HDP’li adayların mazbata alması ardından belediyeyi terk etti.
  • EŞBAŞKANA MAZBATA VERİLMEDİ
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne yönelik ilk uygulama, eşbaşkan adayı Hülya Alökmen Uyanık’a “KHK’li” olduğu gerekçesiyle mazbata verilmemesiyle başladı.
  • KAYYUM 895 GÜN KALDI
16 Nisan’da mazbata alan HDP’li eşbaşkan Selçuk Mızraklı’nın ilk işi, belediye binasına gelmeden iki buçuk yıldır devam eden polis kulübeleri ve bariyerlerin kaldırılması talimatını vererek, belediyedeki karakol görüntüsüne son vermek oldu. 2 Kasım 2016’dan HDP’nin 31 Mart yerel seçimleri sonucunda geri aldığı Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ndeki kayyum yönetimine son verildiği 16 Nisan’a kadar 895 gün sürdü.
  • 125 GÜN SONRA YİNE KARAKOL 
İçişleri Bakanlığı, HDP’nin yüksek oy oranıyla aldığı Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Selçuk Mızraklı’yı görevden uzaklaştırarak, Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu’nu kayyum olarak atadı. Basrioğlu’nun kayyum olarak atanmasıyla birlikte 16 Nisan’dan sonra yine karakola çevrildi. Belediye binası yine polis bariyerleriyle kuşatılarak, karakola çevrildi.
image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.