KASIM SÜLEYMANİ KİMDİR?

0 459
image_pdf

Kasım Süleymani, Direniş Ekseni denilen ve İran, Irak, Suriye, Lübnan, Filistin ve Yemen gibi Ortadoğu’nun geniş bölümünde Amerikan işgaline karşı direnç gösteren ve hatta onun varlığını hiç olmadığı kadar sıkıntıya sokan bir dizi ortaklaşmış/müttefik gücün koordinasyon ve irtibatını sağlayan askeri isim olarak biliniyordu.


Dün gece saatlerinde Uluslararası Bağdat Havalimanı çevresine 4 adet füzeyle saldırı düzenlendiği iddia edildi. Irak’taki yerel medya haberlerinde, Bağdat Havalimanı çevresine 4 adet Katyuşa füzesi ile saldırı yapıldığı ileri sürüldü.

Irak yönetimi önce Bağdat Havalimanına 3 adet Katyuşa füzesiyle saldırı düzenlendiğini ve yaralılar olduğunu açıkladı. Açıklamada, söz konusu saldırıda iki sivil aracın yandığı ve yaralıların olduğu da kaydedildi.

Saldırıdan uzun süre sonra Haşdi Şabi basın kaynakları, İran Devrim Muhafızları Ordusu’na bağlı Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani ve Haşdi Şabi Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi Mühendis’in saldırıda öldürüldüğünü açıkladı.

  • SALDIRIDA 7 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Amerikan AP haber ajansına konuşan Iraklı üst düzey yetkililer ise saldırıda Süleymani’nin yanı sıra Irak’taki Şii milis grubu Haşdi Şabi’nin Komutan Yardımcısı Mehdi Mühendis ve örgütün havalimanı protokol görevlisi Muhammed Rıza dahil 7 kişinin hayatını kaybettiğini bildirdi.

Iraklı yetkililer, Mühendis’in Bağdat Havaalanına Süleymani’yi karşılamak için bir konvoyla geldiğini ve saldırının ise  havaalanının kargo kısmına İranlı komutanın karşılandığı yerde yapıldığını kaydetti.

  • KASIM SÜLEYMANİ KİMDİR

Yoksul bir ailenin çocuğu olan Kasım Süleymani, gençliğinde, Kirman’a taşındı ve babasının borçlarını ödemeye yardımcı olmak için inşaat işçisi olarak çalıştı. Süleymani, o dönemlerde Ayetullah Humeyni’nin himayesindeki Hüccet Kamyab adında yerel bir vaizi dinleyerek ileride İran İslam Cumhurriyeti’nin idari felsefesi olacak olan Velayet-i Fakıh çizgisiyle yakınlaşmaya başlamıştı.

1979 senesinde, İran İslam Devrimi’nin gerçekleşmesinin ardından kurulan İran Devrim Muhafızları Ordusu’na katıldı.

İran İslam Devrimi’nin İran-Irak Savaşı ile dizginlenmesi biçimindeki Amerikan destekli plan, Süleymani’nin de askeri kariyerini tayin eden faktör oldu.

Savaşın başlaması üzerine Kirman’daki askeri birlikler oluşturup eğitmeye başlayan Süleymani, kısa süre içerisine 41. Sarallah Tümen Komutanı olarak görevlendirildi. Tümeniyle birlikte Irak’ın işgal ettiği İran topraklarında görev yaptı. Tarık El Kuds Harekatı’nda ağır olarak yaralandı. Daha sonra iyileşti ve askeri görevine devam etti.

Savaştan sonra 1990’larda, Kirman Eyaleti Devrim Muhafızları komutanı oldu.

1998 yılında Ahmed Vahidi’den sonra, İran Devrim Muhafızları Ordusu Kudüs Gücü Komutanı olarak atandı.

2000’de İsrail’in Lübnan’dan çıkarılışına uzanan süreç, 2003 Irak’ta Amerikan işgali, 2006 Temmuz Savaşı, 2007-09 Irak Krizi, 2011’de başlayan Suriye savaşı ve 2014’de IŞİD’in ortaya çıkışı gibi Ortadoğu için oldukça kritik gelişmeler sırasında görev yapan Süleymani, özellikle Suriye ve Irak’ta 2014’ten bu yana İran’ın ve müttefiklerinin sahadaki varlıklarına komutanlık yapması ile tanındı, kazanılan zaferlerle özdeşleştirilerek Direniş Ekseni’nin sahadaki varlığı olarak kabul edilir hale geldi.

Süleymani, bugün en genel anlamıyla Direniş Ekseni olarak tanımlanan ve İran, Irak, Suriye, Lübnan, Filistin ve Yemen’de ortak hedeflerle hareket eden müttefik güçler arasında en yüksek düzey koordinasyon ve irtibatı sağlayan askeri isim olarak biliniyordu.

Bu da, aynı zamanda Kudüs Gücü Komutanı’nı atama yetkisi olan İran dini lideri Ali Hamaney’den sonra en kuvvetli ikinci İranlı isim olarak anılmasına neden olmaktaydı.

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.