KAMU EMEKÇİLERİ KESK’ ÜYELERİNE POLİS SALDIRISI

0 273
image_pdf

KESK üyelerinin dört koldan Ankara’ya gelerek Çalışma ve Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanlığı önünde yapmak istediği eyleme engel olan polis, kamu emekçilerine biber gazı ve kalkanlarla saldırdı.

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), 5 milyon kamu emekçisi ve emeklisini ilgilendiren 2020-2021 yıllarını kapsayan toplu sözleşme görüşmeleri öncesi, talepleri için dört ayrı koldan Ankara’ya yürüyüş başlattı. 1 Ağustos’ta Van, Edirne, Muğla ve Artvin’den yola çıkarak KESK üyeleri bugün Ankara’ya ulaştı.

Çankaya Eser Parkı’nda buluşan KESK üyeleri, buradan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı önüne yürümek istedi. Polis, 50 kişi ile protokol yürüyüşü yapılmasını istedi. Buna karşı çıkan KESK üyeleri, “Bizi ayırmanızı kabul etmiyoruz. Haklarımız için tüm emekçi arkadaşlarımızla yürüyeceğiz. 4 yürüyüş kolumuzla orada olacağız. 60 kişi sınırlaması hukukun hiç bir yerinde yok” diyerek Bakanlık önüne “Faşizme karşı omuz omuza”, “Gözaltılar, tutuklamalar baskılar bizi yıldıramaz”, “İnadına sendika inadına KESK” sloganlarıyla yürümek istedi.

Aralarında HDP Milletvekilleri Murat Çepni, Abdullah Koç, CHP Milletvekili Murat Emir’in olduğu kitlenin önünü kesen polis biber gazı ve kalkanlarla saldırdı.

Saldırıda KESK MYK Üyesi İlhan Yiğit, Haber Sen Genel Sekreteri Burak Ustaoğlu, SES Kadın Sekreteri Selma Atabey, Tarım Orkan-Sen Başkanı Hamit Kurt’un da aralarında bulunduğu çok sayıda kişi gözaltına alındı.

Saldırı sonrası oturma eylemi yapan KESK üyeleri, ardından yolu kapatarak Çankaya Belediyesi önüne yürüdü.

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.