KADINLAR DEĞİL HAPİSHANELER KAPATILSIN

0 257
image_pdf

Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi önünde bir araya gelen Anarşist Kadınlar, “Bizleri türlü bahanelerle, türlü biçimlerle kapatmaya çalışsanız da, biz her daim betonun çatlaklarında yeniden ve yeniden yeşermeyi, hayat bulmayı biliriz” dedi.

Anarşist Kadınlar, “Kadınlar değil hapishaneler kapatılsın” şiarıyla Bakırköy’de bulunan Kadın Kapalı Cezaevi önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamada sık sık, “Jin, jiyan azadî”, “Kadınlar değil hapishaneler kapatılsın” sloganları atıldı.

Anarşist Kadınlar adına açıklamayı Helin Derici yaptı. Cezaevlerinin kadınların yaşamı boyunca beklenen kalıplara uygun davranmalarını garanti altına almak için kurulan mekanlardan biri olduğunu vurgulayan Derici, “Hapishane düşüncelerimizi söylemekten korkmadığımız için, eyleme geçtiğimiz için, kendimizi korumaya çalıştığımız için, yaşamlarımızı savunduğumuz için, toplum için ‘tehlikeli’ olduğumuzu düşündükleri için, o saatte dışarıda olduğumuz için, öyle giyindiğimiz için, boşanmak istediğimiz için, cinsel yönelimimiz farklı olduğu için, hak ettiğimizi düşündükleri için bizi kapattıkları yerdir” diye belirtti.

  • BİZLERİ TUTSAK EDEMEZSİNİZ

Derici, “Anneysek çocuğumuz da tutsaktır artık, oyuncak yasaktır. Çocuğumuz hastaneye götürülürken yanında olmamız en iyi ihtimalle izne tabidir. Trans bir kadınsak eğer, erkek hapishanesine kapatılırız. Türlü tacize, hakarete, aşağılamaya maruz kalırız. Her daim şikayetlerimiz görmezden gelinir, dilekçelerimiz işleme konmaz, sevk raporları ya hiç verilmez ya da geciktikçe geciktirilir. Zaten ikinci sınıf görülen kadınlar tutsak alındığında hepten yok sayılır” diye konuştu. “Özgürlüğümüzü dört duvarın arasına koyarak bizleri tutsak alamazsınız” diyen Derici, şöyle devam etti: “Bizleri türlü bahanelerle, türlü biçimlerle kapatmaya çalışsanız da, biz her daim betonun çatlaklarında yeniden ve yeniden yeşermeyi, hayat bulmayı biliriz.”

Açıklamanın ardından kadınlar ellerinde bulunan mor ve siyah balonları gökyüzüne saldı.

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.