KADINLAR BU KİRLİ SAVAŞIN PARÇASI OLMAYIN ÇAĞRISI YAPTI

0 218
image_pdf

Çok sayıda parti ve kurumların kadın eşbaşkanı ve sözcülerinin yapmak istediği “Kadınlar savaşa ve işgale hayır diyor” basın açıklaması, Beyoğlu kaymakamlığı tarafından yasaklandı. Bunun üzerine açıklama, Taksim Hill Otel’i yerine İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesinde yapıldı.

Basın açıklamasına uzun bir süreden beri sağlık problemi yaşayan HDP Eşgenel Başkanı Pervin Buldan, HDK Eş Sözcüsü Gülistan Koçyiğit, ESP Eşgenel Başkanı Özlem Gümüştaş’ın yanı sıra SYKP, DBP, Devrimci Parti, Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi, SODAP Demokratik Kadın Hareketi kadın eş başkanları ve sözcüleri hazır bulundu.

Partiler ve kurumlar adına ortak açıklamayı okuyan Pervin Buldan, “Kadınlar özgür ve barış içinde bir yaşam istiyor” dedi. 2011 yılından beri Suriye’de yaratılan yıkıma, IŞİD, ÖSO, El Nusra gibi çetelerin yaptıklarına tanık olduklarını söyleyen Buldan, “Fakat bu zihniyet amacına ulaşamadı. Çünkü bu karanlığa karşı başta Kürt halkı olmak üzere Rojava, Kuzey ve Doğu Suriye halkları, dünyanın her yerinden gelen enternasyonalistler büyük mücadele ve bedellerle bu insanlık düşmanı, tecavüzcü çeteleri yenilgiye uğrattı. Bu çeteler ve destekçileri insanlık vicdanında lanetlenerek, mahkum edildi” dedi.

“Fakat bugün AKP iktidarı bir yandan tarihten devraldığı barışı karşıtı siyasetiyle, öte yenden çökmekte olan iktidarının ömrünü uzatmak, sebep olduğu siyasi ve ekonomik krizleri, toplumsal çöküşü görünmez kılmak için terör bahanesiyle bu süreci yeniden yaşatacak politikalar izlemektedir” diyen Buldan, sivillerin katledildiğini söyledi. Suriye Gelecek Partisi Genel Sekreteri Hevrîn Xelef’in katledilmesinin ardından ‘Başarılı operasyonla etkisiz hale getirildi’ gibi savaş suçlarının hem iktidar hem de yandaş medya tarafından meşrulaştırılmaya çalışıldığını hatırlatan Buldan, “AKP-MHP iktidarı ve tüm savaş destekçilerinin savaş suçu işleme ve IŞİD’le işbirliğine girme noktasında hiçbir çekinceleri olmadığını göstermektedir” şeklinde konuştu.

İşgal girişiminin Kürt halkına, kadınlara ve kazanımlarına yönelik olduğunu vurgulayan Buldan, “Halkları kendi topraklarından koparacak, geleceğe ipotek koyacak bir siyaseti biz kadınlar asla kabul etmiyor, reddediyoruz ve bunun karşısında duracağımızı bir kez daha deklare ediyoruz” dedi. AKP’nın politikalarına onay verenlere de seslenen Buldan, “Eğer bu ittifakın bir parçası olarak tarihte yer almak istemiyorsanız; yıkım, istikrarsızlık, ölüm, acı ve yoksulluk dışında hiçbir şey getirmeyecek olan bu kirli siyasetin parçası olmaya son verin” çağrısı yaptı.

  • HDP Eşgenel Başkanı Buldan, şöyle devam etti:

“Biz kadınlar halkların barış içinde yaşamasına, kendi topraklarında kendi geleceklerini kendilerinin belirlemesine engel olacak her türlü politikaya hayır diyoruz. Kadınların bin bir emek, mücadele ve ağır bedellerle elde ettiği kazanımların gasp edilmesini kabul etmiyoruz. Kuzey ve Doğu Suriye’de kadınlar öncülüğünde yükseltilen değerlerin hedef alınmasını, kadın ve çocukların yaşamlarının, yaşam alanlarının bombalar altında yok edilmesini; kadın düşmanı çetelerin tekrar güçlenerek kadınların köleleştirilmesini; kadınların zorla topraklarından kopartılarak göçe zorlanmasını; Şengal, Musul ve en son Afrin’de gördüğümüz, kadınların çetelerin insanlık dışı uygulamalarına açık hale getirilmesini; savaşa karşı çıkaram barış için sözünü söyleyen demokratik kamuoyuna yönelik yargı eliyle girişilen cadı avını kabul etmiyoruz.”

İktidarın politikalarını meşru görmediklerini söyleyen Buldan, “Başta kadınlar olmak üzere Türkiye halklarına ve tüm demokratik kamuoyunu iktidara dur demeye ve barış mücadelesini örgütlemeye çağırıyoruz” dedi.

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.