Kadıköy Belediyesi’ndeki grev işçilerin onayı olmaksızın bitirildi

0 29
image_pdf

 

Kadıköy Belediyesi’nde 3 gün önce başlayan grev DİSK Genel İş Genel Merkezi ile CHP’li belediye arasında imzalanan anlaşma ile sonlandırıldı. İşçiler kendi onay ve iradeleri dışında alınan grevi sonlandırma kararına tepkili

Kadıköy Belediyesi’nde toplu sözleşme görüşmelerinin sonuçsuz kalması sonucu 3 gün önce başlayan grev DİSK Genel İş Genel Merkezi ile CHP’li belediye arasında imzalanan anlaşma ile sonlandırıldı.

Ne var ki bu anlaşma grevdeki işçilerin ve grevi örgütleyen Genel İş 1 No’lu Şube yöneticilerinin iradesi ve bilgisi dışında gerçekleşti.

İşçilerin greve gitmesi karşısında Kadıköy Belediyesi yönetimi işçilere en düşük 5000 TL net ücret teklif edildiği şeklinde gerçek dışı açıklamalar yapmış, troll hesaplar da işçilerle Kadıköy halkını karşı karşıya getirmeye çalışmıştı.

İşçilerin grevi kararlılıkla sürdürürken sabah saatlerinde grevdeki işçi temsilcileri, Genel İş sendikası genel merkez yönetiminin işçilerin onayı ve bilgisi haricinde belediye yönetimi ile anlaştığını duyurdu.

Genel İş Genel Merkezi’nden yapılan açıklamada “Belediye yetkilileri ile Sendikamız arasında devam eden görüşmeler sonucunda varılan anlaşma neticesinde yasal grevimiz 18.02.2021 tarihinde sona ermiş, toplu iş sözleşmesi imzalanmıştır” denildi ve işverenin söylemi ile paralel olarak işçilerin önemli kazanımlar elde ettiği savunuldu.

Genel İş Genel Merkezi sürece müdahil olma süreçlerinin, İstanbul Anadolu Yakası 1 No’lu Şubesinin talebi doğrultusunda yaşandığını belirterek “Yaklaşık 3 gün süren yoğun müzakereler sonucunda gelinen son aşama şubemiz ile paylaşılmış ve Genel Merkez olarak gelinen noktada toplu iş sözleşmesinin imzalanması gerektiği kararını vermiştir” dedi.

Açıklamada grevi sonlandırma gerekçesi olarak pandemi koşullarına değinilen “Sendikamız, pandemi koşulları altında halk sağlığına duyduğu sorumluluğu da göz önünde bulundurarak ve müzakerelerin artık daha fazla sürme imkânının ortadan kalkması nedenleriyle bu kararı almıştır” ifadesi ise ayrıca dikkat çekti.

Genel merkezin grevi sonlandırma kararı karşısında ilk başta “İşçilerin onayı olmadan imza atılan sözleşmeyi yırtar atarız” diyen İstanbul Anadolu Yakası 1 No’lu sendika temsilcileri daha sonra yaptıkları bir açıklamayla grevi sonlandırdı.

Akşam 18.00’da yapılacak destek eylemleri ve açıklama da iptal edildi.

Kadıköy Belediyesi Çalışanı DİSK’li Kadınlar ise sosyal medya hesaplarından yaptıkları açıklamada “3 gün süren grevimiz bugün itibarıyla, sırrına varamadığımız bir hesap kitap, açıklayamadığımız bir şekilde sona erdirildi…” dedi.

 

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.