İstanbul’da kadınlar eylemde: “Yasalar sokakta yazılır”

0 85
image_pdf

 

İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararı üzerine başlayan eylemler devam ediyor. Kadınlar Beşiktaş ve Esenyalı’da eylem yaptı.

Kadın düşmanı tek adam rejiminin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararı üzerine başlayan eylemler devam ediyor. Kadınlar Beşiktaş Hakan Pastanesi önünde toplanarak bir kez daha “İstanbul Sözleşmesi bizim” dedi.

  • “Kadınlar ses çıkaramasın istiyorlar”

“İstanbul Sözleşmesi bizimdir. Vazgeçmiyoruz!” pankartının açıldığı eylemde okunan basın metninde sözleşmenin bir gece yarısı kararnamesiyle feshedildiğine değinilerek şunlar ifade edildi:

“İstanbul Sözleşmesi’ni tartışıp duruyorlar, çünkü kadınların şiddete mahkûm olmasını istiyorlar. Kadınlar hayır diyemesin, kadınlar şiddete ses çıkaramasın, kendi hayatları hakkında karar alamasın istiyorlar. Kadınları korumakla yükümlü olan devlet ise erkek devlet olduğunu bir kez daha gösterip kadınların haklarını, can güvenliğini hiçe sayıyor.”

Açıklamanın devamında iktidarın “aile yapısı bozuluyor” diyerek kadın düşmanlığına davetiye çıkardığı ifade edilerek “Kadınlara yönelik şiddeti önleyen, koruyan, kadınları güçlendirecek destek mekanizmalarını oluşturan ve failleri cezalandırma yükümlülüğü veren bir sözleşmeden çekilmek, devletin bu yükümlülüklerden kaçması anlamına gelir. Kadın cinayetlerine karşı, kadına yönelik şiddeti önlemek için sorumluluk almayı reddettiği anlamına gelir. Bu devletin kadınlara karşı olduğu anlamına gelir” denildi.

  • “Kararı tanımıyoruz”

Kadın düşmanı politikaların katillere ve tecavüzcülere cesaret verdiği belirtilen açıklamada  ”Bir grup adamın sözünün, tek adamın kararının kadınlar tarafından hükmü yoktur! İstanbul Sözleşmesi gerektiği gibi uygulanana, erkek şiddeti son bulana kadar mücadelemiz devam edecek. Kadın düşmanı devlete karşı yaşasın kadın dayanışmamız” denildi.

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.