İstanbul Adliyesinde Avukatların Kayyum Eylemine Polis Engeli

0 284
image_pdf
Hukuk örgütleri, Diyarbakır, Van ve Mardin Büyükşehir Belediyelerine atanan kayyumları Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi önünde protesto etti. Adliye önünde açıklama yapmak isteyen avukatlara polis saldırdı.
Saldırıya direnen avukatlar, “Faşizme karşı omuz omuza”, “İnsanlık onuru işkenceyi yenecek”, “Direne direne kazanacağız” sloganları attı. HDP milletvekilleri Oya Ersoy, Züleyha Gülüm, Musa Piroğlu, ÇHD İstanbul Şube Başkanı Gökmen Yeşil Ahmet Şık ve Filiz Kerestecioğlu’nun da katıldığı eylemde, polis Ahmet Şık’a da saldırdı. Musa Piroğlu ise polis saldırısı sırasında ezilme tehlikesi yaşadı.
  • BU KARANLIK DAĞITILACAK
Polis saldırısı sonrası adliye karşısındaki meydanda basın açıklaması yapıldı. Burada konuşan ÇHD İstanbul Şube Başkanı Gökmen Yeşil, “Hak dediğimiz şey unutulmuş bir kavram. Yapılan bu müdahaleyi kabul etmiyoruz, açıklamamızı adliye önünde yapmak istiyoruz. Bundan dolayı basın açıklamamızı yapmıyoruz. Ancak Mardin, Van ve Diyarbakır’ın emekçi halkının kendi iradesini sadece oy atarak değil, panzerler önünde hakkına sahip çıkan analar için buradayız. Herkes onların ve bizim sesimizi duysun. Bu karanlık dağıtılacak ve yoksul halkların iradesi bu belediyeleri alacak hakkını alacak ve faşizmin elinden kurtaracaktır” dedi.
Daha sonra HDP Milletvekili Züleyha Gülüm söz aldı. Gülüm, “Aslında çok söze gerek yok bugün burada olanlar Türkiye’nin dört bir yanında kürt illerinde olanların küçük bir örneğidir. Van, Mardin, Diyarbakır’da kayyum faşizminin kararını protesto etmek isteyen arkadaşlarımız aynı bugün olduğu gibi müdahaleyle karşılaştılar. Bu bu ülke baskıyla, otoriteyle, faşizmle yönetiliyor.  Her yerde demokratik hakkını kullanan insanlara AKP-MHP faşist bloğunun karşısında olanlara her yerde saldırılıyor. Üstelik mahkeme kararına rağmen savcı da hükümet de kararı tanımıyor, baskıyla yönetmeye çalışıyorsunuz nasıl Mardin, Van, Diyarbakır direniyorsa İstanbul direniyorsa direnmeye devam edeceğiz” dedi.
  • ‘DÜNYAYI DİRENENLER DEĞİŞTİRİR’
İnsan Hakları Derneği (İHD) Eş Genel Başkanı avukat Eren Keskin yaptığı konuşmada, “Bizler insan hakları savunucusu, devrimci avukatlar olarak Kürdistan’da uygulanan ‘şark ıslahat planını’ protesto etmek için buradayız. Cumhuriyetten bu yana Kürdistan’da uygulanan şiddet politikalarına karşı çıkmak üzere buradayız ve bir kez daha şiddetle karşılaştık. Sadece bizi dövmek için, bize saldırmak için yaptırtmadılar. Dünyayı direnenler değiştirir” diye belirtti.
image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.