İŞGALCİ TSK’NIN SERÊKANİYÊ’YE YÖNELİK SALDIRISINDA VEDAT ERDEMCİ ŞEHİT DÜŞTÜ

0 276
image_pdf

Kuzeydoğu Suriye Demokratik Basın Birliği (YRD), bugün yazılı açıklama yaparak, özgür basın çalışanı Vedat Erdemci’nin şehit düştüğünü duyurdu.

“Serêkaniyê’de şehit düştü”

Şehit düştüğü yeni netleştirilen Erdemci’ye ilişkin YRD’nin yaptığı açıklamada şunlar belirtildi:
“Özgür Basın’ın çeşitli kurumlarında uzun süre emek veren arkadaşımız Vedat Erdemci, işgalci Türk ordusunun Kuzey-Doğu Suriye’ye yönelik soykırım saldırılarını kamerasıyla belgelemeye ve dünyaya duyurmaya çalışırken Serêkaniyê’de Özgür Basın şehitler kervanına katıldı.

Bütün zulüm ve baskılara rağmen özgür basın emekçileri hakikat ve gerçeklerden taviz vermeden  hakikat ve aydınlığın izinden giden özgür basın emekçileri her zaman işgalcilerin ve işbirlikçilerin hedefi olmuştur.

Vedat Erdemci arkadaşımız da Apê Musa, Gurbetellî Ersöz, Deniz Firat, Nûjiyan Erhan, Dilîşan Îbiş ve Rizgar Adanmışlardan devraldığı Özgür Basın geleneğinin gereklerini layıkıyla yapmaya çalışırken, 11 Ekim günü işgalci Türk ordusunun Serêkaniyê’ye düzenlediği hava saldırılarında şehitler kervanına katıldı.

“Kardeşi de DAİŞ’e karşı savaşırken şehit düşmüştü”

2015 yılında Serêkaniyê’de bir kardeşi de halkını DAİŞ vahşetinden korumaya çalışırken şehit düşen Vedat Erdemci arkadaşımız, 11 Ekim 2019 tarihinde işgalci Türk devletinin savaş uçaklarıyla düzenlediği bir hava saldırısında şehitler kervanına katıldı.

“Gerçekleri dünyaya duyurmak için”

Son olarak Baxoz’da Demokratik Suriye Güçleri tarafından DAIŞ çetelerinin elinden kurtarılan Êzidî çocuklar üzerine bir belgesel çalışması yapan Vedat arkadaşımız, Türk devletinin Rojava’ya yönelik saldırıları başlayınca kamerasıyla gerçekleri dünyaya duyurmak için yeniden basın çalışmalarına başladı.

Kuzeydoğu Suriye Demokratik Basın Birliği (YRD) olarak Vedat Erdemci ve ondan sadece iki gün sonra yine Serêkaniyê’de işgalci Türk devletinin sivilleri hedef aldığı saldırılarda şehit düşen basın emekçileri Saed Şêxmûs Ehmed, Mihemed Hesen Reşîd ve Dılovan arkadaşlarımızı saygı ve minnetle anıyor, ailelerine başsağlığı diliyoruz.”

KİMLİK BİLGİLERİ

Erdemci’nin kimlik bilgileri de şöyle:

“Adı:  Vedat Erdemci

Baba: Fatih

Anne: Remziye

Doğum tarihi: 28/8/1992

Şehadet tarihi: 11/ 10/ 2019.” (Kaynak: ANF)

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.