İşçiler Sesleniyor: Çarklar Dönüyor, İşçiler Ölüyor

0 207
image_pdf

Koronavirüsle birlikte işçiler güvencesiz koşullarda ölümle burun buruna çalıştırılırken hak gaspları da devam ediyor. Salgına karşı ekonomik önlem paketi denilerek patronlara işçileri ücretsiz izne çıkarma hakkı verildi. Salgınla mücadele kapsamında yeni teklifler içeren ve AKP tarafından meclise sunulan 15 maddelik torba yasa sabaha karşı TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi.

  • İŞÇİLER SESLENİYOR:

Yaşamak ve Yaşatmak için Genel Grev

Cengiz Holding’e ait Eti Bakır Fabrikası’nın demiryolu inşaatında çalışan işçiler, önce 15 gün fabrikada kalmaya zorlandı ve günde 14 saat çalıştırıldılar, bunun üzerine 128 işçi iş bıraktı. İçeri alınmayan işçiler oturma eyleminde

A101 işçileri pazartesi ve cuma günleri 12 saat çalıştırılıyor, sokağa çıkma yasağı günlerini ise patron haftalık/aylık izinden sayıyor.

Limak’ın Kuveyt Şantiyesi’nde çalışan 300 işçi ülkede mahsur kaldı. Gazetemize konuşan işçiler “Burada ferman bende. Polis çağırır sizi ıssız yere götürürüm” diye tehdit edildiklerini, bir işçinin darp edildiğini söyled.

Enerji Sen işçileri EPDK’nın tüm faturaları iptal etmesini istedi | Enerji işçileri, Beykoz, Beşiktaş, Üsküdar, Pendik’te ‘EPDK tüm faturaları iptal etsin, nöbetçi ekipler dışında sahadaki tüm enerji işçileri sahadan çekilsin’ diyerek basın açıklaması gerçekleştirdi. Enerji sen üyesi işçileri, karantina bölgelerine hala fatura kesildiğini, sahada çalışanların maskelerinin bittiğinde yenilenmediğini de belirtti.

Sabri Ünlü Tekstil işçileri: 100’e yakın işçinin testi pozitif çıkmasına rağmen çalışmaya devam ediyoruz. Toplamda 800’den fazla işçisi bulunan Sabri Ünlü Tekstil’de 100’e yakın işçinin COVİD-19 testi pozitif çıktı. Ümraniye’de bulunan tekstil şubesinde salgının ilk zamanlarında işçilerin ücretli izin talebi reddedilmişti. Vakaların artmasıyla birlikte işyerinde izinler verilmeye başlandı ama bazı bölümlerde hala üretimin devam ettiği öğrenildi.

SES işyeri temsilcisi koronavirüsten dolayı hayatını kaybetti. Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tedavi gören Diyarbakır İl Sağlık Müdürlüğü’nde görev yapan Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası işyeri temsilcisi Cuma Kurt (57) yaşamını yitirdi.

Migros işçileri: Şubede vaka olmasına rağmen zorla çalıştırılıyoruz, işten atılmayla tehdit ediliyoruz. Migros Caddebostan işçileri, bir işçinin enfekte olduğunu ve 14 gün izin verilmesine rağmen 6. gününde işe geri çağırıldıklarını bildirdi. “Şubede bir işçinin testi pozitif çıktı. Bize 14 gün karantina için idari izin verildi ama 6. günde mesaj atıp işe geri çağırdılar. Sağlık kontrolünden geçeceğimizi söylediler ama doktor sadece soru sorarak geçiştirdi.” “Astım ve rinit hastası işçiler olmasına rağmen işi durdurmayıp satışlara devam ediyorlar. Virüsün yavaş yavaş yayıldığı bariz olmasına rağmen depoda çok fazla mal olduğundan dolayı sosyal mesafeye uyulacak bir ortam yok.” diyerek seslerinin duyurulmasını istedi.

United Group UFS Güvenlik işçileri: Tüm çalışanları zorla ücretsiz izne çıkartıyorlar | THY’ye güvenlik birimi sağlayan United Group UFS işçileri, çalışan tüm personelin zorla ücretsiz izne çıkarılmaya çalışıldığını bunu yaparken de tarih aralığının belirtilmediğini bildirdi.

“Kısa çalışma sistemine geçildiği halde tüm çalışanlara tarih aralığı belirtilmeden zorla ücretsiz izin protokolü imzalatıyorlar. Ses çıkaranı da içten atıyorlar. THY’nin haberi bundan haberi olmasına rağmen sesini çıkartmıyor.”

“İtiraz yolunu kapatmak için de kağıdın altına tüm personele el yazısıyla ‘virüs nedeniyle kendi isteğimle ücretsiz izne çıkmak istiyorum’ yazdırıyorlar. Tarih kısmını ise bilerek boş bırakıyorlar.” diyerek seslerinin duyurulmasını istedi.

Ünlü Tekstil‘de hayatını kaybedecek her işçinin sorumlusu kar uğruna çalışanların yaşamını yok sayan patron ve bunu mümkün kılan siyasi iktidar olacaktır.

Bugün fabrikaya bir çok ambulans girdi. Üretim devam eden bölümlerdeki işçiler salgın ve açlık kaygıları arasına sıkışmış durumda. Ayrıca aynı iş yerinin 200’ün üzerinde çalışanı olan Sultanbeylideki yan kuruluşunda da vaka görülmüş

Patron ilk sokağa çıkma gününden sonra işçilere mesaj yoluyla ikinci emre kadar çalışma olmayacak diyor. 100’e yakın işçide test pozitif çıkmış. 2 işçi yoğun bakımda yatıyor. Ve hala bazı bölümlerde üretim devam ediyor.

800’den fazla işçi çalıştığı Ünlü Tekstil’de geçen hafta işçilerde üst üste ateşlenmeler görünmeye başlamış. Buna rağmen İşçiler Kısa çalışma düzenine geçirilerek, vardiyalı bir şekilde üretim devam ettiriliyor.

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.