“İnşaat İşçisi Köle Degildir Dediler – Tutuklandılar

0 434
image_pdf

3. Havalimanı işçilerinden 24’ü tutuklandı, 19’u serbest bırakıldı

İşçilerin el yazısıyla kaleme aldıkları, Birinci Liste

3. Havalimanında kötü çalışma şartları ve artan iş cinayetlerine tepki göstererek direnişe geçen ve gözaltına alınan, aralarında sendika yöneticilerinin de bulunduğu 43 kişi dün (18 Eylül) savcılığa çıkarıldı. İnşaat İş yöneticileri Yunus Özgür ve Deniz Gider Gaziosmanpaşa Adliyesi’ne “Katil İGA” ve “İnşaat işçisi köle değildir!” sloganlarıyla girdi. Jandarma sloganları engellemek için ağızlarını kapattı.

Aralarında İnşaat İş Sendikası yöneticileri Deniz Gider ve Yunus Özgür, basın sözcüsü Uğur Karadaş ve TİP üyesi Yusuf Yılmaz’ın da olduğu 28 kişi tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi. 15 işçinin ise adli kontrol talebiyle serbest bırakılmaları istendi.

İşçilerin el yazısıyla kaleme aldıkları, insanca yaşama taleplerinin yazılı olduğu o listeden sonra tarihe geçecek ikinci liste!

‘İNŞAAT İŞÇİSİ KÖLE DEĞİLDİR!’ dedikleri için tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edilen işçi ve sendikacıların isim listesi!

ikinci liste

Gözaltındaki işçiler ve sendika yöneticilerine yöneltilen suçlamalar şöyle:

  • 2911 sayılı kanuna muhalefet
  • Çalışma hürriyetinin ihlali
  • Kamu malına zarar vermek
  • Halkı kin nefret düşmanlığa tahrik etmek
  • Genel güvenliğin kasten tehlikeye sokulması
  • Görevi yaptırmamak için direnme

Tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edilen sendika yöneticileri ve işçilerin duruşması kimlik tespiti ile başladı. Sabah saatlerine  kadar süren duruşmada mahkeme, 19 işçinin serbest bırakılması yönünde karar verirken 24 işçinin ise tutuklanmasına karar verdi. Aileler mahkemenin kararına tepki gösterdi.

Ne İstediler’de Tutuklandılar

3. Havalimanı şantiyesinde çalışan işçiler, çalışma koşullarının ağırlaşması ve arka arkaya yaşanan iş cinayetlerine karşı 14 Eylül sabahı iş durdurma eylemi başlatmıştı.

Bunun üzerine bölgeye gelen polis ve jandarma ekipleri gaz bombası ve TOMA ile işçilere saldırmış; kolluk kuvvetlerinin saldırılarına rağmen işçiler kararlılıkla eylemlerini sürdürmüştü.

İşçilerin direnişe devam kararı sonrası akşam saatlerinde kamp alanına polis-jandarma yığınağı yapılmış, sabaha karşı özel harekat polisleri eşliğinde düzenlenen baskın sonucu yüzlerce işçi gözaltına alınmıştı.

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.