İkizdereliler taş ocağının kapısına dayandı

0 12
image_pdf

İkizdere’de yapılmak istenen taş ocağına karşı doğa nöbetleri 131’inci gününe giren yurttaşlar, çalışmaların olduğu alana yürüdü. Rize’nin İkizdere ilçesinde Cengiz İnşaat tarafından yapımına devam edilen taş ocağına karşı bölge sakinlerinin başlattığı doğa nöbeti 131’inci gününde devam ediyor. İstanbul’dan gelen ekoloji örgütleri temsilcileri, bölge sakinleriyle bir dizi etkinlik düzenledi. Ekolojistler ve yurttaşlar, İkizdere Belediyesi önünde açıklama yaptı. İkizdere meydandan belediye önüne kadar yürüyen kitle, “İkizdere İşkencere’de taş ocağı istemiyoruz” ve “Şirketlerin rantına karşı doğayı savun” pankartları taşıdı.

  • ‘BU ATEŞ HEPİMİZİ YAKACAK’

Gürdere köylülerinden Halit Yılmaz, insanların doğaya karşı savaşında kazananın doğa olacağını söyledi. İkizdere’de HES’lerle başlayan talanın taş ocaklarıyla devam ettiğini söyleyen Yılmaz, “Eşsiz vadileri, ormanları, dereleriyle kusursuz bir doğaya sahip olan İkizdere yok ediliyor. Kapse-Şimşirli ile başlanan ve İşkencedere Vadisi’nde başlayan taş ocağı ile büyütülen taş ocaklarını durduramazsak bu ateş hepimizi yakacak. Bugün  ( 29/08/2021 ) Gürdere köyünün başına gelen felaket yarın taş ocağı merkezine dönecek olan İkizdere’nin bütün vadilerinin başına gelecek. Yaşam alanları tarumar edilecektir” dedi.

  • BİRLİK ÇAĞRISI

Ormanlarını “bir avuç talancıya” teslim etmeyeceklerini belirten Yılmaz, şöyle devam etti: “Bu doğa, içinde yaşayanlarla birlikte bir bütündür. Doğa bir gün, bu uyarılarımızın haklı olduğunu hepimize gösterecektir. Ne yazık ki o zaman haklı olmamızın hiç bir anlamı olmayacak. Çünkü o zaman geç kalınmış olacak. Doğa bizi haklı çıkarmadan bu yok edişi durdurmak zorundayız. Hiçbir siyasal farklılık gözetmeden, sadece İkizdere korumak adına tek ama tek amacımız bu talanı durdurmak olsun. Hep beraber tek yumruk olursak bu yıkımları ortadan kaldırabiliriz.”

  • TAŞ OCAĞINA YÜRÜYÜŞ

Ardından Gürdere köyündeki direniş alanına inen kitle, buradan da taş ocağının bulunduğu alana yürüdü. Taş ocağının içerisine girmek isteyen yurttaşlar, kapıları sallayarak, açılmasını istedi. Alanda bekletilen askerler, köylülerin ısrarlarına devam etmeleri halinde haklarında işlem başlatılacağını söyledi.

Askerlere tepki gösteren köylülerden Kemal Baş, “Kendi arazilerimizde bile gezemiyoruz. Jandarma ve özel güvenlikler hep dibimizde. Güvenliğin zaten bizi arazimizde işi yok. Gün gün yok ediliyoruz. Halk olarak ağaçlarımızı koruyoruz. Bu ağaçlar bir daha ne zaman yetişecek? Kapıyı zorlamamızın nedeni de yok edilen doğamızı görmek istememiz” dedi. Kitle, daha sonra sloganlarla direniş alanına geri döndü.

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.