İHD İstanbul Şubesi: “Cumartesi Anneleri’nin yanındayız”

0 477
image_pdf
Basına ve Kamuoyuna

 

KAYIPLARINI ARAMAKTAN VE ADALET TALEP
ETMEKTEN VAZGEÇMEYEN CUMARTESİ ANNELERİNİN
YANINDAYIZ!

700. hafta eyleminin yasaklanması ve İç İşleri Bakanı Süleyman Soylu’nun Cumartesi Annelerini karalayan, hakaret dolu açıklamalarından sonra Ak Parti sözcüsü Ömer Çelik de dün benzer açıklamalar yaptı ve Cumartesi Annelerinin eylemlerine izin verilmeyeceğini söyledi. Bu tahrik içeren açıklamalar; Cumartesi Annelerinin mücadelesinin engellenmesi, hakikatlerin gizlenerek suçluların korunmak istenmesi yanında, barışçıl bir sivil itaatsizlik eylemini provoke ederek, toplumun geniş bir kesimi tarafından sahiplenilen Cumartesi Anneleri üzerinden toplumun bir kargaşaya sürüklenmek istendiğini de gösteriyor.

Yaşanan siyasi ve ekonomik krizi perdelemek için, yaratılacak bu kargaşadan beslenmek isteyenlere karşı toplumu uyanık olmaya çağırırken, diyoruz ki; Cumartesi Anneleri, Hükümetten gelen bu karalama ve çarpıtma içeren saldırıları 23 yıl 3 aydır süren mücadele tarihleri, yüreklerinin gücü ve alınlarının akıyla boşa çıkarmaya devam edecektir.
Cumartesi Annelerinin çocuklarını bulma isteğini, çocuklarına özlemini, adalet arayışını kimden gelirse gelsin, hiçbir söz kirletemez.

Analık hakkıyla, ana yüreğinden gelenle konuşan, davranan Cumartesi Anneleri’ne yönelik her saldırı, toplum vicdanında ve aklında anında mahkum edilecek, Anayasa, İnsan Hakları Avrupa Sözleşmesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi içtihatlarına aykırı bu yasak kararları ulusal mahkemelerde olmazsa uluslararası mahkemelerde mutlaka cezalandırılacaktır.

Cumartesi Anneleri yarın yapacakları bir basın toplantısı ile hükümetten gelen bu saldırılara gereken cevabı verecek ve bundan sonra yoluna nasıl devam edeceğini kamuoyu ile paylaşacaktır.

Sözümüzün devamını bu toplantıya bırakırken bir kez daha, hükümetin Cumartesi Annelerine yönelik hakaret ve karalama içeren söylemlerini, yaklaşımlarını ve Cumartesi Anneleri’ne saldırarak demokrasi güçlerinin ve duyarlı kesimlerin tahrik edilmeye çalışılmasını kınıyoruz.

Bizler insan hakları savunucuları olarak, Cumartesi Annelerinin her zaman hakikat ve adalet taleplerinin sesi, soluğu olmaya devam edeceğiz.

Cumartesi Anneleri/İnsanları gözaltında kayıplarını aramaktan ve adalet istemekten vazgeçmeyecek!

İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi

30.08.2018

 

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.