İHD: DOKTORLAR RAPORU SIFIRLADI “TUTSAKLAR ÖLDÜRÜLEBİLİR”

0 337
image_pdf

İHD Hapishaneler Komisyonu 381. F Oturumunu İstanbul Şube Binası önünde gerçekleştirdi. Komisyon adına açıklamayı okuyan Mehmet Acettin, ATK’nın yüzde 87 vücut engeli raporuna rağmen son doktor raporlarında ‘yüzde sıfır engel’ tanısı konduğunu belirtti, “Hasta mahpusların sürece yayılarak öldürülme politikasına raporu sıfırlayan doktorlarda katılmış oldu” dedi.

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Hapishaneler Komisyonu, F Oturumu’nun 381’incisini İHD Şube Binası önünde gerçekleştirdi. Hasta tutsakların fotoğrafının taşındığı eylemde bu hafta hasta tutsak Mehmet Özkan’ın durumuna dikkat çekildi.
Hapishaneler Komisyonu adına açıklamayı okuyan Mehmet Acettin, hapishanelerin hasta tutsaklar için ikinci kez cezalandırma yöntemi olduğuna dikkat çekti. Tutsaklara uygulanan işkencenin hapishane idaresi ve kolluk kuvvetince gerçekleştiğini hatırlatan Acettin, “Denetime tabii olmamaları yaşatılanların keyfi olduğunu bir kez daha göstermektedir” diye konuştu.
  • HAKLARINI ARAYAN TUTSAKLAR SUÇLU MUAMELESİ GÖRÜYOR
Haklarını aramaya çalışan tutsakların suçlu muamelesine maruz kaldığını ifade eden Acettin, “Hemen her mahpusun yaşadığı hak ihlali hatta maruz kaldığı baskı, şiddet, darp ve işkence, soruşturma ve kovuşturmaya yer olmadığı gerekçesiyle hiçbir yaptırım ve ceza uygulanmamaktadır” diye söyledi.
  • SUÇU İŞLEMEDİĞİ ANLAŞILMASINA RAĞMEN HALA İÇERDE
Acettin, bu haftaki F. oturmasında hasta tutsak Mehmet Özkan’ın durumunu paylaştı. 23 yıldır tutsak olan Özkan’ın atfedilen suçu işlemediğinin anlaşıldığını belirten Acettin, “Mehmet Emin Özkan şuan Diyarbakır D Tipi Hapishanesinde ve 81 yaşındadır. Diyarbakır’ın Lice ilçesinde 22 Ekim 1993 tarihinde Diyarbakır Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Bahtiyar Aydın’ı öldürdüğü iddiasıyla müebbet hapis cezası alan ve davanın tek tutuklusu Mehmet Emin Özkan’dır. İlgili dava dosyasının bozulması ve 2015 yılından beri yeniden yargılama başlatılmış, olayla ilgisinin olmadığı açığa çıkmasına rağmen halen serbest bırakılmamaktadır” dedi.
  • İLERLEYEN YAŞI NEDENİYLE KENDİ İHTİYAÇLARINI KARŞILAYAMIYOR’
Hasta tutsak Özkan’ın durumunun her gün kötüye gittiğini kaydeden Acettin, “Kalp, kötü huylu guatr, kemik erimesi, bağırsak ve böbrek tembelliği, yüksek tansiyon ve Alzheimer gibi rahatsızlıklarının yanı sıra beyninde baloncuk, gözlerinde katarakt bulunmaktadır. Ayrıca ileri yaşı nedeniyle hiçbir ihtiyacını kendi karşılayamamaktadır. Öte yandan kötü huylu guatra rağmen yaşı ilerlediği için ameliyat olamayan Özkan, hapishanede kaldığı süre zarfında beş kez kalp krizi geçirmiş, dört kez de anjiyo olmuştur. Haftada en az üç gün hastaneye götürülmesi gerekmektedir” diye kaydetti.
  • DOKTORLAR RAPORU SIFIRLADI
İstanbul Adli Tıp Kurumu (ATK) yapılan başvuruya cevaben Özkan’ın yüzde 87 oranında vücut fonksiyon kaybı olduğunu belirttiğine işaret eden Acettin konuşmasını şöyle sürdürdü: “Daha önce hapishanede kalamaz raporu veren Gazi Yaşargil Eğitim Araştırma Hastanesi de 27 Mart 2019 tarihli Sağlık Kurulu raporunda, Özkan’ın engelli durumunu tamamen ortadan kaldırmıştır. Kurul, 4 yıl önce verdiği raporun aksine, 5 ayrı doktorun muayenesine rağmen yüzde sıfır engel durumuyla, ‘cezaevinde kalabilir’ denilmiştir. Bu son rapor doğrultusunda Diyarbakır Başsavcılığı Hükmün infazına ara verme talebinin reddine karar vermiştir. Böylece hasta mahpusların sürece yayılarak öldürülme politikasına raporu sıfırlayan doktorlar da katılmış oldu.”
Acettin son olarak, hasta tutsakları öldürme politikasına son verilmesini ve hasta tutsakların serbest bırakılmasını talep etti.
Oturum, “Tecrit öldürür dayanışma yaşatır” ve “İnsan haklarıyla insandır” sloganlarıyla sona erdi.
image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.