İHD Amed (Diyarbakır) 39 Yıldır Kayıp Olan Nurettin Yedigöl’ü Sordu

0 144
image_pdf

Kayıp yakınları ve İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır (Amed) Şubesi’nin, her hafta düzenlediği “Kayıplar bulunsun failler yargılansın” eyleminin 603’üncü haftası ise yayınlanan video ile gerçekleştirildi.

Videoda İHD Diyarbakır (Amed) Şubesi Yönetim Kurulu üyesi Gurbet Yavuz, 12 Nisan 1981’de İstanbul’da gözaltında zorla kaybettirilen Nurettin Yedigöl’ün kayıp hikayesini anlattı.

Kayıplar bulunsun failler yargılansın sloganıyla süren hakikat ve adalet arayışımız 603. haftasında! Bu hafta, 1981 yılında İstanbul’da gözaltına alındıktan sonra kendisinden bir daha haber alınamayan Nurettin Yedigöl’ün akıbetini soruyoruz.  • NURETTİN YEDİGÖL KİMDİR?

1954 yılında Erzincan’da doğdu. Çocukluğu Erzincan’ın Y.Yaylalar köyünde geçen Nurettin lise öğrenimi görmek üzere Erzincan’a geçtiğinde çevresine ve ailesine yardımcı olmayı seven, sorumlu, fedakâr, azimli kişiliğiyle bulunduğu her ortamda aranan insan olmuştu. 1974’ten sonra İstanbul’a gelen Nurettin, İşletme Fakültesi’nde okurken 1976-77 yıllarında İYÖD yönetiminde yer aldı. Bu süreçlerde THKP-C/MLSPB saflarına katıldı.

12 Nisan 1981 ‘ de İstanbul idealtepede Karakol kurulmuş bir evde ele geçirildi. Polisler tarafından 1. Şubeye getirildikten sonra çok özel ve ağır işkencelere maruz kaldı. Derileri yakıldı. Bağırsakları delindi. Kafasına çakılan çividen elektrik verildi. 5 gün sürekli tek ve özel işkencelerde adını bile söylemedi. Muhammet’ti polis karşısında adı…  Nurettin en son 17 Nisan 1981 ‘ de işkencedeki diğer devrimciler tarafından görüldü ve bir daha görülmedi. Son görüldüğünde çırılçıplaktı, kolları tutmuyordu, konuşamaz bir halde kan ve pislik içerisindeydi. 12 Eylül faşist cunta generalleri tarafından öldürüldü. 12 Nisan 1981’den sonra kendisinden haber alınamadı.

Polisler hiç bir zaman bu isimde birini gözaltına almadıklarını söyledi. Hakkında açılan tüm davalar geri döndü. Cenazesi hiç bir zaman bulunamadı…

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.