Grup Yorum Üyesi İbrahim Gökçek, 323’üncü gününde ölüm orucu eylemini sonlandırdı.

HDP Milletvekili Hüda Kaya, CHP Milletvekili Ali Şeker, Türkiye İşçi Partisi (TİP) Milletvekili Barış Atay, İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şube Başkanı Gülseren Yoleri, Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Başkanı Şebnem Korur Fincancı, HDP İstanbul İl Eş Başkanı Elif Bulut, HDP eski Milletvekili Ferhat Encü, sanatçı Pınar Aydınlar ve çok sayıda kişi açıklamaya katıldı.

Grup Yorum, Gökçek’in eylemini sona erdirdiğini duyurdu.

  • GRUP YORUM: DİRENİŞİMİZ ZAFERE ULAŞTI

Grup Yorum üyesi Seher Adıgüzel, “Bir üyemiz konser yasaklarının kaldırılması için 288’inci gününde ölümsüz olmuştur. Bugün şarkılarımız tutsak yasaklarının serbest bırakılmasınadır. İbrahim 323 gündür ölüm orucunda ve durumu kritiktir” dedi.

Adıgüzel şöyle devam etti: “Bunun sorumlusu da bu iktidardır. Dün aldığımız bir karar var. Direnişimiz siyasi bir zafere ulaşmıştır. Bütün dünyaya duyurduk sesimizi. Grup Yorum sadece kendisi için değil, Türkiye halklarının sesi olduğu için bu zaferi kazanmıştır. Bugün biz bunu bildiriyoruz. Olumlu görüşmeler de yapıyoruz. Şu anda arkadaşlarımız Valilik’te konser başvurusu yapıyor. Umarım olumlu cevap verilir. İbrahim Gökçek de eylemine ara veriyor. Çünkü bir siyasi zafer kazandık. Buradaki arkadaşlar da bu sürecin takipçisi olacaklarını söylediler. Bunun için bu direnişe ara veriyoruz.”

Grup Yorum avukatı Didem Baydar Ünsal, “Arkadaşlarımız müvekkillerimiz direndi, biz direndik. Bunun sonucu olarak bu güzel haberi size veriyoruz. Onların taleplerinin takipçisi olmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

  • KAYA: SORUMLULUĞU ÜZERİMİZE ALIYORUZ

Açıklama sırasında bir konuşma yapan HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya, “Ülkemizde hiç kimse düşüncelerinden ideolojilerinden dolayı ötekileştirilmemeli, müzik yapma hakları engellenmemeli, konuşma ifade özgürlükleri engellenmemeli” dedi.

Kaya, “Söz veriyoruz konser geçekleşinceye kadar bizler bu sorumluluğu üzerimize alıyoruz” diye ekledi.

  • ATAY: HERKES ADINA KONULMUŞ BİR İRADE

TİP Hatay Milletvekili Barış Atay da bugünden itibaren taleplerin takipçisi olacağı konusunda söz verirken, Gökçek’in ortaya koyduğu iradenin “Türkiye’de sanatın özgürce yapılabilmesi için herkes adına konulmuş bir irade” olduğunu söyledi.

  • ŞEKER: MUTLULUK VERİCİ

CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker, “Olumlu bir şekilde ve kazanımla sonuçlanması hepimiz adına mutluluk verici” diye konuştu.

Şeker, “Bir kişi konser yapmak için bedenini ölüme yatırıyor. Bu aslında bizim için utanç. Umut ediyorum ki İbrahim biran önce sağlığına kavuşur” şeklinde konuştu.

  • FİNCANCI: UMUT VERİCİ

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Başkanı Şebnem Korur Fincancı, insan hakları örgütleri olarak İHD ve TİHV’in yaşamdan yana tutum aldığını ve dayanışmanın yaşatacağını kaydetti.

“Biz bugün dayanışmanın yaşatacağı bir adım atmış olduk” diyen Fincancı, “O nedenle İbrahim Gökçek’in Grup Yorum’un böyle bir karar alması biz insan hakları örgütleri açısından umut verici” dedi.

Başından beri Grup Yorum’un taleplerinin kendi talepleri olduğunu söylediklerini belirten Fincancı, “Çünkü düşünce ve ifade özgürlüğü temel haklardan ve bu ifadelerini özgürce kullanabilecekleri, türkülerini özgürce söyleyebilecekleri bir ortamı yaratmak için de başından beri mücadele ediyoruz bu mücadeleyi sürdüreceğiz” şeklinde konuştu.

Sanatçı Pınar Aydınlar ise, Grup Yorum’un dünyadaki tüm haksızlıklara karşı her zaman direnenlerin yanında olduğunu vurguladı.

  • ANNE GÖKÇEK: BİLİYORDUM ZAFER KAZANACAĞINI

İbrahim Gökçek’in anne ve babası da konuştu. Ahmet Gökçek, “Bugüne kadar bu direnişini sürdürdü. Biz ailesi olarak sürekli yanında olduk. Herkese teşekkür ederim destekledikleri için” diye belirtti. Anne Tüzün Gökçek ise, iki gün sonra doğum günü olduğunu hatırlatarak, “Biliyordum böyle bir zafer kazanacağını oğlumun. Bu bana çok büyük bir doğum günü hediyesi oldu. Ömrümün sonuna kadar unutmayacağım” şeklinde konuştu.

  • HASTANEYE KALDIRILDI

Konuşmaların ardından Gökçek ambulansla Reyap İstanbul Hastanesi’ne kaldırıldı. Kitle Gökçek’i slogan ve zılgıtlarla uğurladı.

  • VALİLİĞE BAŞVURU YAPILDI

Aynı dakikalarda sosyal medya hesabından bir açıklama yapan Grup Yorum avukatlarından Kerem Karakurt, “Grup Yorum Bağımsız Turkiye Konseri için İstanbul Valiliğine başvuru yaptık. Talebimizin ivedilikle değerlendirilmesi için Vali Yardımcısı ile görüşme talep ettik. Valilik önünde görüşme talebimize cevap bekliyoruz” dedi.