Gergerlioğlu serbest bırakıldı

0 26
image_pdf

Hakkında ‘hak ihlali’ kararı verilen Ömer Faruk Gergerlioğlu’nu basından ve kitleden kaçırılarak cezaevinden çok uzak bir noktaya bırakıldı

Ömer Faruk Gergerlioğlu, vekilliğinin düşürülme kararına karşı, “İfade özgürlüğünü hakkı ve dokunulmazlık hakkı kazanan bir milletvekili hakkında yargılamaya devam edilmesinin de seçilme ve siyasi faaliyette bulunma hakkını ihlal ettiği” gerekçesiyle Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) başvurmuştu. Başvuru 9 Haziran’da AYM Genel Kurulu’na gönderilmişti.

  • Avukatı açıkladı

AYM, Gergerlioğlu’nun bireysel başvurusunu sonuçlandırdı. AYM, Gergerlioğlu’nun “seçilme ve siyasi faaliyette bulunma hakkı” ile “kişi hürriyeti ve güvenliği hakkı”nın ihlal edildiğine karar verdi. Gergerlioğlu’nun avukatı Bişar Alınak twitter üzerinden yaptığı açıklamada, AYM kararının tebliğ edildiğini duyurdu.  Alınak’ın paylaşımı şu şekilde:“AYM’nin kararı tebliğ edildi. Kocaeli 2. Ağır Ceza Mahkemesi ek karar ile infaz durdurma kararı verdi. Şimdilik geçmiş olsun sevgili hocam.”

  • ‘Bugün bırakırlar artık’

Oğlu Salih Gergerlioğlu, sosyal medya hesabından, “Sonunda karar savcılığa gönderilmiş. Bugün bırakırlar artık… Babamı almaya gidiyoruuumm” mesajı paylaştı.

  • Gergerlioğlu’na 30 bin TL tazminat ödenecek

 Kurul yerel mahkemeye gönderdiği kararında, “Seçilme ve siyasi faaliyette bulunma hakkı ile ifade özgürlüğünün ihlalinin” sonuçlarının ortadan kaldırılması için Gergerlioğlu’nun yeniden yargılanmasına başlanması, mahkumiyet hükmünün infazının durdurulması ile yeniden yapılacak yargılamada durma kararı verilmesi şeklindeki işlemlerin yerine getirilmesini istedi.  Kurul kararın bir örneğini de Meclis Başkanlığı’na gönderilmesine karar verdi.  Kurul ayrıca Gergerlioğlu’na 30 bin TL tazminat ödenmesine hükmetti.

Kararın Kocaeli 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’ne tebliğ edilmesinin ardından tahliye edilmesi beklenen Gergerlioğlu’nu karşılamak üzere Sincan Kapalı Cezaevi önüne gitti. Milletvekilleriyle birlikte cezaevi önüne geçen Gergerlioğlu’nun ailesi dışında kimsenin cezaevi önünde beklemesine izin vermeyen polis, milletvekillerini ve Gergerlioğlu ailesini ablukaya aldı. Sık sık “dağılın” anonsu yapan polis gazetecilerin çekim yapmasına izin vermedi.

  • Cezaevinden çıktı

Milletvekillerinin bekleyişi sürerken Gergerlioğlu cezaevinden çıkarıldı. Gergerlioğlu basından ve kitleden kaçırılarak cezaevinden çok uzak bir noktaya bırakıldı. Gergerlioğlu’nu ailesi alarak arabayla HDP Genel Merkezi’ne doğru yola çıktı. Cezaevinde bekleyen kitle ardından yola koyuldu. Yolu trafiğe kapatan polis, cezaevinden çıkan araçlardan milletvekilleri araçları da dahil tek tek kimlik sordu.

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.