Genel İş: “Artık Yeter” Diktaya Karşı Mücadeleyi Yükseltelim

0 218
image_pdf

Devrimci İşci Sendikaları Konfederasyonu’na (DİSK) bağlı Genel Hizmetler İşçileri Sendikası (Genel-İş) Anadolu Yakası 1 Nolu Şubesi, kadın cinayetlerine, doğa katliamlarına ve kayyum saldırılarına karşı Kadıköy’deki Beşiktaş İskelesi önünde basın açıklaması gerçekleştirdi.

  • HİÇ BİR HAKKIMIZ GÜVENCEDE DEĞİL

Sendika yöneticisi Eylem Çelik, ülkede son 1 ayda demokrasinin askıya alındığını işaret etti. İktidarın ezilenleri yoksulluğa mahkum ettiğini söyleyen Çelik, dört ay önce halkın sandıkta seçtiği Diyarbakır, Van ve Mardin büyükşehir belediyelerine kayyum atanarak, demokrasiye darbe yapıldığını kaydetti. Belediye başkanlarının yargı kararı olmaksızın görevden alındığını hatırlatan Çelik, “İnsanların bir gecede görevden alınabildiği bir ülkede, hiçbir hakkımızın güvence altında olmadığı ortadadır” diye konuştu.

OHAL döneminde 100’e yakın belediyeye kayyum atandığını da anımsatan Çelik, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Üyemiz 3 bine yakın işçi arkadaşımız haksız-hukuksuz bir biçimde işlerinden edilmişlerdi. Halkın iradesine karşı atanan kayyumlar, işçilerin iradesi üzerine de baskı kurmayı, üyelerimizi yandaş sendikalara geçirmeyi görev bilmişlerdi. Haksız hukuksuz biçimde işten atılan arkadaşlarımızın mağduriyetleri giderilmezken yeni mağduriyetler yaratılması, halkın seçme ve seçilme hakkına, işçilerin işine, ekmeğine el uzatılması kabul edilemez.”

Seçme ve seçilme hakkına yönelik müdahalenin hiç kimseye fayda getirmeyeceğinin altını çizen Çevik, “Seçimle gelen, seçimle gitmelidir” diye ifade etti.

  • İKTİDAR KADIN DÜŞMANI POLİTİKA GÜDÜYOR

Çelik, kadına yönelik şiddet ve cinayetlerin kayyum politikasından bağımsız tartışılamayacağına işaret etti ve şöyle devam etti: “Son günlerde yaşananlar hükümetin sık sık kadınlara ve cinsel yönelimlere yönelik ayrımcı bir dille politika geliştirmesi, ülkemizde, demokrasiden ve insan haklarından uzaklaşılıp otoriter bir dikta rejiminin kurulmasının sonucudur. Toplumsal cinsiyet eşitliğini yok sayan, İstanbul Sözleşmesini, 6284 sayılı Yasa’yı uygulamayan, kadınt korumayan, katillere iyi hal, haksız tahrik indirimi uygulayan, kadının nafaka hakkına goz diken, boşanmayı zorlaştıran siyasi iktidar, yandaşları ve kanun uygulayıcıları kadın cinayetlerinin ortağıdır.

  • DOĞA KAR HIRSI İÇİN YOK EDİLİYOR

Doğanın ve tarihin kar hırsı için yok edildiğini söyleyen Çelik, “En son Hasankeyf, Kaz Dağları ve Munzur Vadisi ile doğanın talanı ve katliamının geldiği nokta tekrardan kamuoyunun gündemine oturmuş bulunmaktadır” şeklinde konuştu.

  • ARTIK YETER

Yaşanılanları yeni “Türkiye’nin fotoğrafı” olarak değerlendiren Çelik son olarak, “Artık yeter diyerek kayyım politikaları ve diktaya karşı demokrasiyi, erkek egemenliğine karşı kadın özgürlüğünü, doğa katliamlarına karşı ekolojiyi savunarak mücadeleyi yükseltelim” çağrısı yaptı.

Açıklama, “Yaşasın sınıf dayanışması” ve “Kayyuma karşı omuz omuza” sloganlarının ardından sona erdi.

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.