Fransa’dan Lübnanlılara vize

0 114
image_pdf

Fransa, Beyrut Limanı’nda meydana gelen amonyum nitrat deposunun patlamasının ardından Lübnan vatandaşlarına “dayanışma” adına yeniden vize verme işlemine başlayacağını duyurdu.

Fransa, Covid-19 salgının başlamasının ardından Lübnan da aralarında olmak üzere çok sayıda ülkeden geleceklere vize verme işlemini askıya almıştı. Euronews haberine göre Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Fransa, Beyrut’ta 4 Ağustos’ta meydana gelen patlamanın ardından istisnai olarak ülkelerinde yaşayan Lübnan vatandaşlarına kısıtlama olmadan normal koşularda olduğu gibi vize verme işlemine başlayacaktır. Lübnan halkına yönelik bu dayanışma jesti, sağlık gereksinimlerine en katı şekilde saygı gösterilerek yapılacaktır” denildi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da Beyrut’ta görüşmeler yapıp Tüklerin yaşadığı mahalleyi ziyaret etmişlerdi ve Çavuşoğlu “İnşallah ben Türküm ben Türkmenim diyen ve vatandaşlığı olmayan vatandaşlık almak isteyen kardeşlerimize de Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığını vereceğiz. Bu Cumhurbaşkanımızın bizlere talimatıdır” demişti. Bu, Lübnan’ın içine müdahale için yeni bir girişim olarak yorumlanmıştı. Bu arada yardımlar da sürüyor. Ermenistan, Lübnan’a 3 uçak dolusu yardım malzemesi gönderdi. Şu ana kadar zor durumda olan 370 Lübnanlı Ermeni, Ermenistan’a ulaşmış durumda. Patlamada 13 Ermeninin hayatını kaybettiği, 300 Ermeninin yaralandığı belirlendi. Öte yandan ABD Federal Soruşturma Bürosu FBI’ın, Beyrut patlamasını araştırmak için davet üzerine Lübnan’a gittiği açıklandı.

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.