Fransa’da liseliler ayakta: 700 gözaltı

0 357
image_pdf

Dün 280 lisede eğitime ara verildi. Bugün de gösteriler devam ediyor. Sarı Yelekliler’in yarın için eylem çağrıları ve tepkiler üst boyutta.

Fransız basının İçişleri Bakanlığı kaynaklarına dayandırdığı haberlere göre, ülke çapında Macron ve hükümetin eğitim politikalarını protesto etmek amacıyla dün yapılan eylemlerde çıkan olaylarda 700’den fazla lise öğrencisi gözaltına alındı.

Dün 280 lisede tamamen veya kısmen eğitime ara verildi. Mantes-la-Jolie’de bir lisede öğrencilerin diz çöktürülüp, ellerinin arkadan kelepçelendiği görüntüler Fransa’da büyük tepkilere yolaçtı. Bu görüntülerin yeni eylemleri tetikleyeceği yorumları yapıldı.

Bugün de Fransa çapında liselilerin gösterileri sürüyor.

Öğrenciler, pazartesiden beri ülkenin birçok kentinde gösteriler düzenliyor. Öğrenci sendikaları ise eylemlerin daha geniş katılımla süreceği mesajını vermişti.

Çarşamba günü düzenlenen gösteriler sırasında çıkan olaylarda 32 öğrenci gözaltına alınmıştı.

“EĞER ELYSEE’NİN ÖNÜNE GELİRSEK İÇİNE GİRERİZ”

Fransa’da hükümetin akaryakıt vergisi zamlarındaki ‘geri adım’ını yeterli bulmayan Sarı Yelekliler’in de eylemleri devam ediyor. Paris başta olmak üzere Fransa çapında yarın büyük gösteriler bekleniyor.

Sarı Yelekliler hareketinin başlatıcılarından olan kamyon şoförü Eric Drouet, dün canlı yayında “Eğer Elysee’nin önüne gelirsek, içine gireriz” dedi. Bu sözlere hükümetten gelen tepkiler “bu açık bir darbe çağrısı” biçiminde oldu.

Bu cumartesi günü eylemlerin “çok şiddetli” olacağı ve yüz binlerce insanın Paris’e gideceği haberleri üzerine cinsiyet eşitliğinden sorumlu bakan Marlene Schiappa Sarı Yelekliler için “siz darbeci misiniz” dedi.

EYLEMLERE KARŞI PANZER KULLANILABİLİR

Cumartesi günü eylemlerde emniyet güçlerinin panzer kullanabileceği tartışılıyor. Jandarmaya ait bu araçların kullanımı başbakanın iznine tabi. Bu olasılık üzerinde çalışıldığı belirtiliyor

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.