Filistin’in ilk silahlı kadın direniş örgütünün kurucusu: Muheba Hurşid

0 17
image_pdf

Siyonist saldırıların arttığı 40’lı yıllarda, Yafa’da “Zahrat al-Uqhuwan” (Kasımpatı Çiçekleri) adında bir kadın topluluğu kurdu. Bu dernek, Filistinli savaşçılar ve yerinden edilmiş aileler için para topluyor, silah temin ediyor, direnişçilere saklanacak yerler sağlıyor, tıbbi yardım ve diğer destekleri sağlıyordu.

Adını Filistin kasımpatısından alan Zahrat al-Uqhuwan, kız kardeşlerin şifacı, savaşçı ve toprakla olan bağlarını simgeliyordu. Asıl mesleği öğretmen olan ve bu hareket öncesinde de Arap Kadınları Derneği’nin üyesi olan Hurşid, kurduğu hareketle birlikte bölgede kadınlar arasında lider bir rol oynadı.

Deyr Yasin, Kibya gibi katliamlardan etkilenen ve bir İngiliz keskin nişancısının 10 yaşındaki Filistinli bir çocuğu annesinin kucağında başından vurarak öldürmesine bizzat tanık olan Hurşid, yalnızca örgütlenmenin değil, bizzat direniş savaşçısı olmanın da zamanının geldiğine karar verdi ve derneği tamamı kadınlardan oluşan silahlı bir örgüte dönüştürdü. Bu, Filistin’deki ilk silahlı kadın direniş hareketiydi.

İnanç, yaş, sınıf, eğitim ve coğrafi geçmişlerine bakılmaksızın kurtuluş için mücadele eden tüm Filistinli kadınlara kucak açtılar ve mücadelenin ve saldırıların artmasıyla birlikte grubu erkeklere de açtılar.

Lider bir rol oynadı ve operasyonların organize edilmesi ve yürütülmesi, strateji geliştirilmesi ve kullanım için silah tedarik edilmesinde yer aldı.

Kadınların eğitim görmesi için mücadele eden ve onları zararlı geleneklerin üstesinden gelmeye teşvik eden açık sözlü bir kişi olan Muheba Hurşid, inançları ne olursa olsun insanlara eşit muamele edilmesini savunuyordu.

Yafa’nın düşmesinin ardından Muheba Hurşid, kelimenin tam anlamıyla denize sürülen binlerce mülteciden biriydi. Lübnan’a ve ardından evlenip öğretmenliğe geri döndüğü Ürdün’e gittikten sonra Mısır’a yerleşti. Memleketine asla dönemedi.

Bir eğitimci, aktivist ve silahlı savaşçı, nihayetinde de vatanına hasret kalan bir mülteci olan Hurşid, 2000 yılında hayatını kaybetti.

-Emre Orman

(8 Mart 2024)

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.