Esenyurt’ta Yaşanan Rant Felaketi

0 159
image_pdf

Dün gerçekleşen sağanak yağış sonrası Esenyurt Pınar mahallesindeki dere yatağın taşması sonucu apartman ve dükkan gibi giriş ve bodrum katlara su basması sonucu ölü ve yararıların olduğu bir felaket gerçekleşti. Bugün saat 16.00 da Esenyurt Pınar mahallesinde 1286. sokağın girişinde Emektar Daktilo, Esenyurt Derneği, ESP ve BDSP’nin  katıldığı basın açıklaması gerçekleştirildi.

Sizin rantınız, bizim felaketimiz başlığı ile yapılan basın açıklamasında “İşçi ve emekçileri açlığa, yoksulluğa sürükleyen, pandemi döneminde zorla çalıştıran, savaş politikalarını, saldırganlığını tırmandıran sermaye devleti bir yandan da doğayı katletmeye, yaşamlarımızı tehdit etmeye devam ediyor. Esenyurt’ta yaşanan sel felaketinin nedeni yağmur değil AKP’nin rant politikaları olduğunu biliyoruz. Dere yataklarının ıslahı sırasında kar amacı güden, kentleşme politikalarına AKP’li belediye başkanı Necmi Kadıoğlu döneminde izin verilmiştir.

Esenyurt Halkı; Doğa olaylarının felakete dönüşmesinin sorumlusu, rant ve kâr uğruna her şeyi yağmalayan AKP iktidarıdır. Yerel belediyeler de rant ve talan projelerine imza atarak, hiçbir önlem almayarak aynı sorumluluğu paylaşmaktadırlar. Yardımdan önce yüzlerce çevik kuvvet gönderilerek halkın can güvenliği ikinci plana atılmıştır, ihmallerini saklamak istemiştirler.

Esenyurt Halkı; Deprem yoksulları vuruyor, pandemi yoksulları vuruyor, sel yoksulları vuruyor! Zenginler villarında saraylarında keyiflerini sürerken biz yaşam mücadelesi veriyoruz! Daha fazla kâr Daha fazla rant anlayışı, doğayı tarumar ediyor, bedelini kirli savaşlarında olduğu gibi bu suçta payı, olmayan yoksul halkımıza ödetmeye çalışıyor. Tek çıkış yolumuz sermayenin çikarlarını gözeten bu anlayışa karşı halk iktidarıdır. “ denildi.

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.