Erdoğan Faşist Devlet İttifakının Halk Düşmanlığı

0 261
image_pdf

Faşist Erdoğan’un seçim mitinginde ‘Patlıcancılara, bibercilere, patatesçilere sesleniyorum, bir merminin fiyatını biliyor musunuz’ demiş,

Faşist Erdoğan, geçen hafta partisinin Aydın’daki seçim mitinginde “Patlıcancılara, bibercilere, patatescilere sesleniyorum, bir merminin fiyatını biliyor musunuz? Bunlar nereden geldi biliyor musun sen?” demiş, temel gıda ürünleriyle mermi fiyatlarının kıyaslanmasını içeren bir konuşma yaptı.

Aydın’da mitingde artan meyve sebze fiyatlarını gündeme getiren muhalefete yüklenmiş, gıda fiyatlarını askeri operasyonlara bağlayarak, “Bir mermi kaç para?” diye sormuştu.

Patlıcanla, biberle, patatesle kıyaslanan merminin fiyatı gerçekte ne kadar?

Euronews’ta yer alan habere göre, Türkiye’de Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu’nun (MKE) üretimi dışında yerli ve yabancı onlarca marka mermi ve silah satışı yapılıyor. Özellikle Sarsılmaz Silah Sanayi AŞ, Samsun Yurt Savunma Sanayi Ticaret AŞ ve Trabzon Silah Sanayi AŞ (TİSAŞ) gibi yerli özel kuruluşlar bu listede başı çekiyor.

MKE’nin internet sitesinde toplam 45 farklı yabancı marka tabanca ve tüfek mermisi (fişek) satılırken, yerli üretim olarak altı tabanca ve ikisi tüfek mermisi olmak üzere toplamda sekiz farklı ürün yer alıyor.

Buna göre yerli üretim MKE damgalı 7,65 milim, 9 milim mermi fiyatları en ucuz 2,22 Türk Lirası’ndan satılıyor. Yine yerli üretim olan 9 milim Turaç Sterling (Para) mermi fiyatı 2,22 TL olurken, en ucuz tabanca mermisi ise 2 TL’lik fiyatıyla 9 milim Turaç Sterling (Luger). 9,65 milim MKE damgalı S.W. normal tabanca mermisi ise tanesi 2,52 TL’den satılıyor.

MİLLİ ALMAN PİYADE TÜFEĞİ MERMİSİ 3,84 TL

Tüfek mermilerinin fiyatlarıysa, boyutları ve uzun menzilleri sebebiyle tabancalara göre biraz daha yüksek. 45 mm (Nato) MKE Tüfek Fişeği’nin tanesi 3,24 TL ‘den satılıyor.

Türk Silahlı Kuvvetleri uzun bir dönem Alman malı G3 tüfeklerini kullanmıştı. Bu silahların yerini alması için tasarlanan Milli Piyade Tüfeği MPT-76’da kullanılan 7,62×51 mm (Nato) tüfek mermileriyse tanesi 3,84 TL’den satılıyor.

USA ÜRETİM MERMİLERİN FİYATI YÜKSEK

MKE’nin sitesinde yer alan yabancı marka mermi fiyatlarına bakıldığında yerli üretimlere oranla fiyatların yüksek olduğu görülüyor. Bunun yanında markalar arası fiyat farkı da oldukça yüksek.

Yurt dışı üretim tabanca mermilerinin Türkiye’deki ortalama satış fiyatı 1,18 ABD doları (yaklaşık 6,19 TL). MKE’nin listesinde tanesi 0,14 ABD doları (73 Kuruş) olan en ucuz mermi Çekya malı Sellier&Bellot olurken, en pahalı mermi ise ABD üretimi Honardy. Bu markaya ait bir merminin fiyatı 5,08 ABD Doları.

Yurt dışı üretim otomatik ve yarı otomatik tüfek mermilerinin Türkiye’deki ortalama satış fiyatı ise 4,78 ABD Doları.

En düşük fiyat 1 ABD Doları (yaklaşık 5,25 TL) ile Winchester marka mermi olurken, en yüksek fiyatsa Kanada malı Weatherby. Bu markaya ait bir tek merminin fiyatı yaklaşık 30 ABD doları.

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.