EMEK VE DEMOKRASİ GÜÇLERİNE “BEYAZ BAYRAK” OPERASYONU

0 223
image_pdf

Bugün Ankara ve diğer pek çok ilde gerçekleşen polis baskınlarında Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) üye ve yöneticilerinin de aralarında olduğu çok sayıda kişi gözaltına alınmıştı.

SES Genel Merkezi’nde basın toplantısı düzenlenerek emek ve demokrasi güçlerine yönelik gözaltılara son verilmesi istendi. Basın toplantısına SES Eş Genel Başkanı Gönül Erden ve KESK Eşbaşkanı Mehmet Bozgeyik, İHD Eş Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan’ın yanı sıra KESK ve bağlı sendikalardan yöneticiler katıldı.

Toplantıda, “Emek ve demokrasi güçlerine yönelik gözaltılara son verilsin!” başlıklı açıklamayı SES Eş Genel Başkanı Gönül Erden okudu. Emek ve demokrasi güçlerine yönelik her gün yeni baskınlar ve gözaltılar gerçekleştiğine değinilen açıklamada, bu sabahki baskınlar ve gözaltılar “Bugün sabahın erken saatlerinde sendikamızın Merkez Yönetim Kurulu üyesi Fikret Çalağan, eski MYK üyemiz Belkıs Yurtsever, sendikamız üyesi ve eski Adıyaman Milletvekili Behçet yıldırım, İHD Ankara Şube Başkanı Fatin Kanat ile HDP PM ve Ankara il yöneticilerinin de içinde olduğu çok sayıda kişi evlerine yapılan polis baskını sonrası gözaltına alınmışlardır” ifadeleriyle dile getirildi.

“Gizlilik” bahanesiyle soruşturma hakkında bilgi verilmediğini belirten Erden, geçmiş soruşturmalara bakıldığında, emekçilerin sokağa çıkma yasaklarında gerçekleştirdiği “Beyaz Bayrak” eylemleri üzerinden hedef alındıklarını ifade etti. Eylemlerin sivillerin yaşamının tehdit altında olduğuna dikkat çekmek için yapıldığını söyleyen Erden, bunu şu ifadelerle anlattı:

“Günlerce, haftalarca, aylarca süren sokağa çıkma yasaklarıyla yüz binlerce insanın, tüm insan haklarının ihlal edildiği bir süreç yaşanmaktaydı. Isınma, su ve gıda gibi en temel ihtiyaçların karşılanamadığı, sağlık hizmetlerine ulaşımın engellendiği, hastanelerin karargâha dönüştürüldüğü, sağlık çalışanlarının yaralıya müdahale ederken, ambulans kullanırken yani yaşatmaya uğraşırken, öldürüldüğü bir ortamdaydık. Ayrıca başta kronik rahatsızlığı olanların, yaşlıların, çocukların, kadınların da sağlık hizmetine erişimi önünde ciddi engeller söz konusuydu. Öyle ki sağlık hizmetine ihtiyaç duyanların ellerinde beyaz bayraklarla hastaneye ulaşma çabaları biz sağlık ve sosyal hizmet emekçilerini de derinden etkilediği için sendikamızın Ankara Şubesi de beyaz bayrak eylemleri ile yaşam hakkına vurgu yapan açıklamalar gerçekleştirmiştir. Bu açıklamaya katılan kişi ve kurumlar da sivillerin yardım çığlığının duyulması, sağlık hizmetine ulaşımın önündeki engellerin kalkması için duyarlılık çağrısı yapıyorlardı.”

Bu eylemlerden dolayı 100’den fazla kişi hakkında soruşturma başlatıldığı bilgisi paylaşıldı. Emekçilerin demokratik eylemlerinin “yasa dışı faaliyet” gibi gösterilerek hedef alındığına dikkat çekilen açıklamada, “Bir kez daha ifade ediyoruz ki toplantı ve gösteri hakkımızın kullanımı valiliklerin ya da idarecilerin insafına bağlı değildir. Valilerin keyfiliklerine uymak zorunda değiliz. Anayasaya aykırı yasaklara ve talimatlara uyma yükümlülüğümüz yoktur” denildi.

Polis baskınlarının toplumsal muhalefeti baskı altına alma aracı olarak kullanıldığına işaret edilen açıklamada, “İktidar gözaltı ve tutuklamalar yoluyla muhalif kesimleri sindirmeyi, korku dalgası yaratmayı hedeflediğinden bu politikayı özellikle ve sistematik olarak uygulamaktadır” ifadeleri kullanıldı. Hukuksuz saldırılara son verilmesi ve gözaltına alınanların derhal serbest bırakılması istenerek açıklama sonlandırıldı.

Toplantıda KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik 15 Temmuz’dan itibaren emek ve demokrasi güçlerini hedef alan baskıların tırmandığına dikkat çekti.

İHD Eş Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, emek, demokrasi ve insan hakları üzerindeki baskılara dikkat çekti. Bu tip soruşturmaların son bulması dileğini belirten Türkdoğan, dayanışma ve direnişle bu süreci atlatmak gerektiğine vurgu yaptı.

Toplantıda konuşma yapan TTB Merkez Konseyi Genel Sekreteri Bülent Nazım Yılmaz ve HDP Ankara İl Eş Başkanı Hüseyin Gevher, gözaltına alınanların derhal serbest bırakılmasını istedi.

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.