Ebu Ali Mustafa: “Biz direnmek için buradayız, uzlaşmak için değil.”

0 70
image_pdf

“Biz direnmek için buradayız, uzlaşmak için değil.”

[Ebu Ali Mustafa/1938-2001]

Ebu Ali Mustafa Filistinli bir lider, bir şehid ve Filistin devriminin tüm aşamalarında muhafaza edilen azim ve ısrarın sembolüdür. 27 Ağustos 2001’de ABD’nin imal edip işgal ordusunun ellerine teslim ettiği bir helikopterden fırlatılan iki füze ile şehid edildi. Ebu Ali Mustafa’nın bir devrimci olarak hayatı El-Aksa İntifadası’nın orta yerinde sona ermiştir.

Ancak onun mirası ve kurduğu okul bugün hâlâ yaşamaktadır. Lübnan’daki Filistinli mülteci kamplarında düzenlenen Ebu Ali Mustafa futbol turnuvasından Cenin yakında bulunan ve kendisinin de memleketi olan Arraba’daki Ebu Ali Mustafa ilkokuluna ve oradan Filistin Halk Kurtuluş Cephesi silâhlı kanadına (Şehid Ebu Ali Mustafa Tugayları) kadar birçok yerde ismi hâlâ capcanlıdır ve o, devrimci bir dava uğruna ölenlerin halkının hayatı dâhilinde ölümsüz olduğunun açık bir delilidir.

Bir Filistinli devrimci olarak Ebu Ali Mustafa’nın geride bıraktığı miras sadece isminden ibaret de değildir. O bir savaşçı, stratejist, mücadeleci ve FHKC’nin genel sekreteridir. Peki o neyi temsil etmektedir? Adaletsizlik ve zulüm karşısında sürdürülen uzlaşmaz mücadeleyi. Açık, devrimci ve enternasyonalist bir vizyonu. Emperyalizme ve siyonizme karşı devrimci çizgiyi temsil eden Filistin halkının öncüsü idi.

Ebu Ali Mustafa, Filistin halkının ulusal ve toplumsal kurtuluşunu devrim ve sosyalizm temelinde iç içe ve kesintisiz bir mücadele süreci olarak değerlendiren, ırkçı ve işgalci varlık tarafından yurtlarından edilen Filistinli mültecilerin geri dönüş hakkını tavizsiz savunan. Kurtuluş için silahlı mücadeleyi merkeze alan, özgür Filistin için savaşan bir  liderdi.

Mücadele içerisindeki insanlara ilham vermeye devam eden bu çizgi üzerinden o insanlar yürüyüşlerde Ebu Ali Mustafa’nın resimlerini taşımaktadırlar. Onların yükselttiği, sadece Ebu Ali Mustafa’nın resimleri değil, onun çizgisi ve hedefidir. Bizim de paylaştığımız bu çizgi devrim ve sosyalizmdir. Ortadoğu devrim cephesidir.

  • BİRÇOK GÖREVDE BULUNDU

Ebu Ali Mustafa kod adıyla bilinen Mustafa Sabri, 19 yaşında George Habbaş‘ın Arap Ulusal Hareketi’ne (AUH) katıldı. Ürdün’de defalarca hapis yattı. 1967’de, Habbaş ile birlikte Filistin Halk Kurtuluş Cephesi’ni (FHKC) kurdu. Temmuz 2000’de, FHKC Genel Sekreterliği’ne seçildi. O tarihe dek; ırkçı varlığın  işgali altındaki bölgelere gerilla sevkıyatı, FHKC’nin yeraltı yapısını oluşturmak, Batı Şeria’daki FHKC sorumluluğunu üstlenmek ve FHKC askeri kuvvetlerinin komutanlığını yapmak gibi bir dizi görevde bulundu.

Ebu Ali Mustafa, Filistin Halk Kurtuluş Cephesi FHKC’nin kurucu liderindendi. Ebu Ali Mustafa, siyonist düşman tarafından helikopterden fırlatılan iki füze ile 27 Ağustos 2001 yılında FHKC bürosunda şehit edildi. FHKC misilleme olarak işgalci varlığın turizm bakanı ırkçı Zeevi’yi ölümle cezalandırdı.

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.