Diyarbakır’da 22 kadın gözaltına alındı

0 26
image_pdf

Diyarbakır’da, Rosa Kadın Derneği ve birçok adrese polislerce düzenlenen operasyonlarda aralarında siyasi parti temsilcilerinin de bulunduğu 22 kadın gözaltına alındı.

Diyarbakır Merkez Kayapınar ilçesinde bulunan Rosa Kadın Derneği ile bir çok adrese, sabah saatlerinde polislerce baskın düzenlendi. Evlerde yapılan aramaların ardından çok sayıda kişi gözaltına alındı.

Savcılığın iddiası

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın “legal yapı altında örgütün kadın yapılanması içerisinde faaliyet gösterip örgütsel görüşme, yürüyüş ve toplantı düzenledikleri” iddiasıyla aralarında kadın örgütleri ve siyasi parti temsilcilerinin bulunduğu 33 kişi hakkında yakalama kararı çıkardığı belirtildi.

  • 22 gözaltı

Diyarbakır Merkez Kayapınar ilçesinde bulunan Rosa Kadın Derneği’ne sabah saatlerinde polislerce baskın düzenlendi. Dernekte polis araması sürerken, kentte birçok adrese de baskınlar yapıldı. Baskınlarda şimdiye kadar aralarında TJA aktivistleri Zelal Bilgin ve Sevim Biçici, Çınar Belediyesi Eşbaşkanı Necla Tamriş, DBP MYK üyesi Zeynep Üren, DBP İl Eşbaşkanı Seval Gülmez, HDP Diyarbakır Milletvekili Remziye Tosun’un basın danışmanı Gurbet Özel, JİNNEWS muhabiri Beritan Canözer, Barış Annesi Nezahat Teke, Diyarbakır Kadın Akademisi üyesi Figen Aras, HDP Kayapınar eski Eşbaşkanı Besile Narin, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Meclis üyeleri Bahar Karakaş Uluğ, Şehriban Zoğurli, Ruken Bekalp, MED-DER Eşbaşkanı Şilan Kan, Sosyalist Kadın Meclisleri (SKM) MYK üyesi Satiye Ok ile Nurşen Akbal, Ayşan Kanuş Zengin, Leyla Akgül’ün de aralarında bulunduğu 22 kadın gözaltına alındı.

  • Ev hapsinde iken gözaltına alındı

Gözaltına alınanlar arasında bulunan Sosyalist Kadın Meclisleri (SKM) MYK üyesi Satiye Ok’un da ev hapsinde olduğu öğrenildi. ESP’ye yönelik 14 Ocak’ta başlatılan operasyonda gözaltına alınan Ok hakkında sevk edildiği adliyede hakkında “örgüt üyeliği” iddiasıyla “ev hapsi” kararı verilmişti.

  • Rosa Kadın Derneği: Asla geri adım atmayacağız

Rosa Kadın Derneği Başkanı Adalet Kaya, baskın ve gözaltıların kadın mücadelesine yönelik saldırıların devamı olduğunu belirterek, “Asla geri adım atmayacağız” dedi.

Rosa Kadın Derneği, dernek binasına yapılan baskın ve Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında 22 kadının gözaltına alınmasına ilişkin açıklama yapıyor. Kayapınar ilçesinde bulunan dernek binasında yapılan açıklamaya, çok sayıda kadın katıldı.

Rosa Kadın Derneği Başkanı Adalet Kaya, baskın ve gözaltıların kadın mücadelesine yönelik saldırıların devamı olduğunu belirterek, “Asla geri adım atmayacağız” dedi.

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.