Dev Yapı İş: 15 Günde 15 Bin İnşaat İşçisi İşsiz Kaldı

0 147
image_pdf

Dev Yapı İş, koronavirüs salgınıyla birlikte inşaat iş kolundaki fırsatçılığın boyutlarını gözler önüne serdi. Sendika  İstanbul’da 15 günde 15 bin 191 inşaat işçisinin işten çıkarıldığını açıkladı.

Devrimci Yapı, İnşaat ve Yol İşçileri Sendikası (Dev Yapı İş), yaptığı yazılı açıklamayla koronavirüs salgınının yayılmasıyla birlikte İstanbul genelinde 15 bin 191 inşaat işçisinin işten çıkarıldığı duyurdu. Açıklamada, salgının ortaya çıkması ardından hiçbir önlem alınmadan işçilerinin günlerce sağlıksız koşullarda çalıştırılmaya devam edildiği, sonrasında işten çıkarılan işçilere tazminatlarının verilmediği ve virüs testi yaptırılmadan memleketlerine toplu bir şekilde gönderildikleri belirtildi.

Türkiye’de 216 bin işletmede sayısı 1 milyon 117 bine varan işçinin olduğu bilgisine yer verilen açıklamada, İstanbul genelinde ise 45 bin işletmede 295 bin inşaat işçisinin olduğu ifade edildi. İnşaatlarda ölümle burun buruna çalışan inşaat işçilerinin şimdilerde koronavirüs salgını dolayısıyla işsizlik ve açlık arasına sıkışmış durumda olduğu belirten Dev Yapı İş, koronavirüs fırsatçılığı ile bugüne kadar Türkiye genelinde henüz sayısı bilinmeyen binlerce işçinin işten atıldığını kaydetti.

Açıklamada, işçilerin tamamına yakının hiçbir yasal hakkı ödenmeden işten atıldığı, yine bu işçilerin tamamına yakını yaşadıkları şehirlerden uzakta yaşam alanı olan şantiyelerde çalışan işçiler olduğu ifade edildi.

  • İşten çıkarılma yasaklansın

İşten atılan işçilerin yaşama alanı olan şantiyelerde toplu şekilde yemek yedikleri, işçilerin hijyen koşullarının sağlanmadığı belirtilen açıklamada, otobüslerle toplu şekilde memleketlerine gönderilen işçilere virüs testi yaptırılmadığı, bu nedenle işçilerin yanı sıra ailelerinin de tehdit altında olduğu uyarısında bulunuldu. Bu durumun kabul edilemez olduğunu söyleyen Dev Yapı İş, işten atmalarının yasaklanması ve işçilerin İşsizlik Fonu’ndan yararlanmasını istedi.

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.