‘Çoklu baro’ tasarısına düğmeli protesto

0 219
image_pdf

 Van ve Ankara baroları “çoklu baro” yasa tasarısını protesto etti. Yapılan açıklamalarda, “Cübbemize düğme dikmek istiyorlar. Biz bağımsız savunmanın temsilcisi olarak bu düğmeleri cübbemize dikmeyeceğiz” mesajı verdildi.

Van Barosu, Meclis Adalet Komisyonu’ndan geçen “çoklu baro” yasa teklifinin geri çekilmesi için açıklama yaptı. Van Adliyesi önünde yapılan açıklamada, “Savunmaya dokunma”, “Yaşamı savunuyoruz”, “Savunmaya özgürlük” ve “Siyasal yargı istemiyoruz” pankart ve dövizleri taşındı. Açıklamaya çok sayıda avukat katıldı.

‘BİZİ TAŞ DUVARA MAHKUM ETTİLER’

Van Baro Başkanı Zülküf Uçar, tasarının avukatlık mesleğinin sorunlarını çözmek yerine, daha fazla sorunu beraberinde getireceği uyarısında bulundu. “Çoklu baro” düzenlemesiyle baroları bölme, parçalama, işlevsiz hale getirme ve “yandaş” barolar oluşturulmak istendiğine dikkati çeken Uçar, “Yurttaşın temel haklarını tamamen siyasallaşan bir yargı sistemi içerisinde arayalım istiyorlar. Hukuksuzluklara, temel hak ve hürriyetlerin sınırlandırılmasına itiraz etmeyen, gücünü siyasetten alan, sırtını muktedirlere dayayan bir baro yapısı istiyorlar. Bu yüzdendir ki bizimle görüşmek, bizi dinlemek dahi istemiyorlar. 80 baro olarak defalarca, bizden bağımsız bir yasa düzenlemesinin yapılmaması gerektiğini belirtmemize, gelin yasayı hep birlikte yapalım dememize rağmen bizimle görüşmeyi reddettiler. TBMM’nin kapısına dayanan baro başkanlarının komisyonlarda yer almasını sağlamak yerine bizi meclis önünde taş duvara mahkum etmeye çalıştılar. Bize; ‘davet ettik gelmediler’ diyorlar. Bunu söyleyerek aslında tamamen kendilerine bağladıkları yandaş medya ile topluma yalan söylüyorlar” dedi.

‘TEKRAR ORADA OLACAĞIZ’

İtirazlara rağmen teklifinin Genel Kurula sunulduğunu anımsatan Uçar, “Düzenlemenin Perşembe günü TBMM’ye gelmesini bekliyoruz. Elbette bizler genel kurul sürecinin de takipçisi olacağız. Biz orada olacağız ve yüksek sesle itirazlarımızı bir kez daha haykıracağız. Demokratik, çağdaş ve meslektaşların güncel ve hayati sorunlarına çözüm üreten bir yasanın hep birlikte düzenlemesi gerektiğini tekrar tekrar söyleyeceğiz. Yargı bağımsızlığını tamamen ortadan kaldıracak olan bu yasa tasarısına karşı tüm meslektaşlarımızla birlikte yüksek sesle bir kez daha tekrarlıyoruz; vazgeçmedik, vazgeçmeyeceğiz” diye konuştu.

Avukatlar, açıklamanın ardından oturma eylemi gerçekleştirerek, “Savunma susmadı, susmayacak”, “Paralel baro istemiyoruz”, “Bijî berxwedana baroyan (Yaşasın baroların direnişi)” ve “Parastin nayê rawestin (Savunma susturulamaz)” sloganları attı.

ANKARA 

Ankara Barosu üyesi avukatlar da “çoklu baro” yasa tasarısına karşı Ankara Adliyesi’nde yürüyüş düzenledi. Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) ve Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) üyesi avukatların da aralarında olduğu yüzlerce avukat adliye binasındaki Ankara Barosu önünde bir araya geldi.

ADLİYE İÇERİSİNDE YÜRÜYÜŞ

Ankara Baro Başkanı Erinç Sağkan ve baro yönetim kurulu üyelerinin öncülüğünde adliye binası koridorunda yürüyüş gerçekleştirdi. Yürüyüş boyunca, “Savunma susmadı, susmayacak”, “Korkmuyoruz, itaat etmiyoruz”, “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiçbirimiz” sloganları atılırken, avukatlar alkışlarla tasarıya karşı tepkilerini gösterdi.

Yürüyüş ardından adliye binası önünde açıklama yapıldı. Ankara Baro Başkanı Erinç Sağkan, “Haftalardır bir şey anlatmaya çalışıyoruz. Haftalardır baroların bölünmesinin, parçalanmasının bu ülkeye ne kadar büyük bir zarar vereceğini anlatmaya çalışıyoruz. Bunu yaparken her şeyi yapmaya çalıştık. Kilometrelerce yol yürüdük, yağmurda ıslandık, darp edildik. Bu ülkenin güvenlik güçleri tarafından kendi şehrimize, başkente sokulmadık. Saatlerce bekletildik, yağmurda, çamurda yılmadık. Şunu anlatmaya çalıştık, yurttaşın en temel hak ve özgürlüklerini kısıtlıyorsunuz, bunu anlatmaya çalıştık” dedi.

‘HİÇBİR GÜÇ KARŞISINDA EĞİLMEDİK’

Kendilerinin ısrarla dinlenilmediğini kaydeden Sağkan, “Konuyu manipüle etmeye çalıştılar. ‘Davet ediyoruz, gelmiyorlar’ ancak bizi kimse davet etmedi. Biz yazılı olarak talepte bulunduk. Ancak kimse bizi dinlemedi. Bizi bükebilirsiniz, bizi eğebileceğinizi zannedebilirsiniz ama karşınızda dimdik ayakta Ankara Barosu avukatları. Bizi kırabilirsiniz, ancak bükemez ve eğemezsiniz. Hiçbir zaman eğilmedik, hiçbir güç karşısında eğilmedik, bugünde eğilmeyeceğiz” mesajı verildi.

‘YASANIN ALTINI KİMSE DOLDURAMIYOR’

Sağkan, iktidara şu sözlerle seslendi: “80 baro bu yasaya karşı, toplumun tüm kesimleri bu yasaya karşı, bu yasayı isteyen yasanın altını gerekçesini doldurabilen kimse yok. Bu yasayı dün çıkarmak isteyenlerin daha sonra haklarında soruşturma başlatıldığında ilk söylediklerinin ‘avukatımı istiyorum’ olduğunu unutmayınız. Yarın bu yasayı çıkarmak isteyenler, bunun için ısrar edenler Türkiye bir hukuk devleti olmaktan tamamen uzaklaştığında yine çıkıp, ilk sözlerinin ‘avukatımı istiyorum’ olacağını unutmasınlar. Bağımsız yargıyı savunanlar hangi kötülüğü yaparsa yapsın yarın ‘avukatımı istiyorum’ dediğinde de yanında olacağız.”

DÜĞMELİ PROTESTO

Sağkan, çoklu baro düzenlemesiyle avukatların cübbesine düğme dikilmek istediğini söyledi. Eline aldığı düğmeleri gösteren Sağkan, “Son söz olarak bu cübbenin bir anlamı var. Her rengin bir anlamı var. Cebinin olmaması bu mesleğin bir kamu hizmeti olduğunu gösterir. İliği ve düğmesinin olmaması ise bağımsızlığı sembolize eder. Şimdi cübbemize düğme dikmek istiyorlar. Ama onlar istesinler biz bağımsız savunmanın temsilcisi olarak bu düğmeleri cübbemize dikmeyeceğiz” ifadelerinde bulundu.

Sağkan, sonrasında elindeki düğmeleri yere fırlattı. Bu sırada eylemdeki bir avukat, “O düğmeleri Yargıtay ve Danıştay’ın önlüklerine diksinler” sözleriyle tepki gösterdi.

Açıklama, “Savunma susmadı, susmayacak” sloganları ve alkışlarla sona erdi.

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.