Cezayir asıllı Nael M. Fransa polisi tarafından katledildi

0 23
image_pdf

Sömürgeci Fransa’nın başkenti Paris’in Nanterre banliyösünde Nael M. isimli 17 yaşındaki Cezayir asıllı genç sürücünün “dur ihtarına uymadı” gerekçesi ile polisin açtığı ateş sonucu öldürülmesinin ardından başlayan protesto gösterileri sömürgeci (emperyalist) Fransa’yı yangın yerine çevirdi. Ülkenin çeşitli kentlerinde üçüncü gününde devam eden protesto gösterilerinde 875 kişi gözaltına alındı. Protesto gösterileri “savaş ekonomisi moduna” geçen “emeğin” Avrupa’sına da sıçradı.

Nael M. isimli gencin katledilmesinin ardından Nanterre, Marsilya, Nosiy-le-Sec kentleri başta olmak üzere sokaklarda başlayan protestolar ülke genelinde sürüyor.

Nanterre kentinde Nael M. isimli genç sürücünün polis tarafından katledilmesine tepki gösteren eylemciler Lille, Strazburg, Marsilya, Nanterre gibi farklı kentlerde sokağa çıktı.

Genç sürücünün katledilmesinin ardından sokağa inen eylemciler ve polisler arasında çıkan çatışmalarda polis, eylemcilere biber gazıyla saldırdı.

Fransız basınındaki habere göre, Venissieux kentinde bir tramvay ve Nael’in hayatını kaybettiği Nanterre kentinde bir banka ateşe verildi.

Farklı kentlerde araç, kamu eşyaları ve çöp bidonlarını ateşe veren eylemciler polise havai fişek fırlattı. Marsilya, Paris ve Lille kentlerinde mağazalar yağmalandı.

Bordeaux ve Lille kentlerindeki olaylara müdahale etmek için özellikle “terör ve organize suç”lara karşı mücadele eden RAID ismi verilen özel polis timi görevlendirildi.

Öte yandan, Nael’i katleden polisin avukatı Laurent-Franck Lienard, müvekkili hakkındaki tutuklama kararına itiraz edeceğini belirtti.

4 KENTTE SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI İLAN EDİLDİ

Fransız basınındaki haberlere göre, olaylar nedeniyle Neuilly-sur-Marne kentindeki 3 mahallede 3 Temmuz’a kadar 23.00-06.00 saatleri arasında, Savigny-le-Temple kentinde ise 2 Temmuz’a kadar 22.00-05.00 saatleri arasında sokağa çıkma yasağı getirildi.

Öte yandan Compiegne kentinde de 3 Temmuz’a kadar saat 22.00-06.00 saatleri arasında, yanında bir ebeveyn olmayan 16 yaşının altındakilere sokağa çıkma yasağı uygulanacak.

GÖZALTI SAYISI 875’E YÜKSELDİ

17 yaşındaki Nahel M adlı gencin 27 Haziran’da polis tarafından vurulup katledilmesi sonrası başlayan eylemlerde bugün itibariyle gözaltı sayısı 875 oldu.

İçişleri Bakanı Gerald Darmanin bugün yaptığı açıklamada “Dün gece polis memurlarımız, jandarmalarımız ve itfaiyecilerimiz bir kez daha nadir görülen bir şiddet eylemine cesurca karşı koydular. Kesin talimatlarım doğrultusunda 667 tutuklama gerçekleştirdiler.” dedi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron dün şiddet olaylarına değinerek “Polis karakollarına, okullara, belediye binalarına ve Cumhuriyete yönelik şiddet haklı gösterilemez.” açıklamasını yaptı. Yetkililer, 17 yaşında gençle ilgili sadece Nahel M ismini kullanırken ailenin avukatı Yassine Bouzrou’nun ve Macron’un yazılı açıklamalarında Nahel’in ismi “Nael” olarak kullandığı görüldü

BRÜKSEL’DEKİ DESTEK EYLEMİNDE  29 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Fransa’da 27 Haziran’da 17 yaşındaki Nael M’nin polisin açtığı ateş sonucu katledilmesinin ardından gerçekleşen protesto eylemlerine destek vermek amacıyla Brüksel’in merkez semtlerinden Anneessens’de toplanan grupla polis arasında çıkan arbede sonucunda gözaltına alınanların sayısı 29’a yükseldi.

Bu kişilerden 26’sının reşit olmadığı öğrenildi.

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.