BMC: 90 İşçiyi İşten Çıkardı

0 384
image_pdf

İzmir Pınarbaşı’da bulunan Ethem Sancak’ın sahibi oldugu BMC Otomotiv fabrikasının yeni yıldaki ilk kararı 90’a yakın beyaz yaka çalışanı işten çıkarmak oldu.

BMC İzmir Bornova’daki fabrikasındaki işten çıkarmalara gerekçe olarak ‘üretim azalması ve performans düşüklüğü’ iddiası gösterildi.

BMC de yakın zamanda işçiler arasında da işten çıkarmaların olacağı da konuşuluyor.

KÂR ORANI İKİYE KATLANDI

Devletten aldığı 585 milyon liralık savunma desteği ve gümrük vergisi muafiyeti, KDV iadesi ve kurumlar vergisi indirimi gibi desteklerle bir kez daha gündeme gelen BMC Otomotiv, geçen yıl hedefledikleri kâr oranını ikiye katlamıştı.

Geçen günlerde de Ethem Sancak’ın Katarlı ortakla, Sakarya’daki tank paleti üreten askeri fabrikaya talip olduğu iddia edilmişti.

Sakarya Milletvekili Ümit Dikbayır, fabrikanın 50 yılda oluşan tecrübesiyle sektörde dünyadaki ilk 5 fabrika arasına girdiğini söylemişti. Böyle bir fabrikanın bugün ancak 20 milyar dolarlık yatırımla kurulabileceğine dikkat çeken Dikbayır, “Fabrikaya, 500-700 milyon dolarlık bir ek yatırım yapılması halinde 6 ay içerisinde milli Altay tankını üretebilecek düzeye geleceğini, bizzat Milli Savunma Bakanlığı açıkladı. Fabrikanın özel sektöre satılmasının hiçbir mantığı yok” eleştirisinde bulunmuştu

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.