Bir‘özsavunma’ hikayesi: Meyrem

0 103
image_pdf

Meyrem, kendini şu cümlelerle açıklıyor: “Adım Meyrem… Kocamı ben öldürdüm, hem de öyle pişmanlıkla değil, bile isteye. Yüzümüzde çiçekler açsın diye…”

Küçük yaşta kendisine tecavüz eden ve daha sonra ailesi tarafından zorla evlendirildiği erkeğe karşı öz savunmayı odağına alan tiyatro oyunu Meyrem’in yazarı ve oyuncusu Ayşenur Demir, “Meyrem hepimizin hikayesi” dedi

Küçük yaşta kendisine tecavüz eden ve daha sonra ailesi tarafından zorla evlendirildiği erkeğe karşı özsavunma yapan bir kadının hikayesini odağına alan tiyatro oyunu Meryem, sokaklarda izleyiciyle buluşmaya devam edecek. Maruz kaldığı sözlü bir taciz olayından sonra Meyrem’i kaleme alan ve aynı zamanda oynayan Ayşenur Demir, “Meyrem hepimizin hikayesi” dedi.

Bilim Eğitim Estetik Kültür Sanat Araştırmaları Vakfı (BEKSAV) bünyesinde faaliyet yürüten Tiyatro İmge tarafından hazırlanan tiyatro oyunu “Meyrem”, 12 Eylül’de Kadıköy Süreyya Operası önünde izleyiciyle buluştu. Ayşenur Demir’in yazıp aynı zamanda oynadığı Meyrem, küçük yaşta kendisine tecavüz eden ve daha sonra ailesi tarafından zorla evlendirildiği erkeğe karşı özsavunmayı odağına alıyor. Kadın örgütlerinin düzenleyeceği eylem ve etkinliklerde 25 Kasım Kadına Karşı Şiddetle Mücadele Günü’ne kadar sokaklarda oynanacak oyun, aynı zamanda babaannesinin, annesinin ve yanı sıra kızı Gülsüm olmak üzere dört kuşak kadının hikayesine mercek tutuyor. Meyrem, kendini şu cümlelerle açıklıyor: “Adım Meyrem… Kocamı ben öldürdüm, hem de öyle pişmanlıkla değil, bile isteye. Yüzümüzde çiçekler açsın diye…” Meyrem’i yazan ve oynayan tiyatro oyuncusu Ayşenur Demir ve oyunu yöneten BEKSAV Eşbaşkanı Ahmet Uçar oyunu anlattı.

  • Yaşadıklarımı Meyrem’le söyledim’

Sözlerine Meyrem oyununun hazırlık süreciyle başlayan Demir, “Bir gün Üsküdar iskelede yürürken yolcu almak üzere olan bir taksici tarafından sözlü tacize uğradım. Bu duruma karşı ses çıkarmayacağımı, başımı öne eğip kaçıp gideceğimi sandı. Ama çok sinirlenip büyük bir tepki gösterdim. Beni taciz ettiğini etraftaki insanların da duyacağı, göreceği şekilde tacizini teşhir ettim. Öte yandan aynı gün Ümraniye’ye geçmek üzere otobüse bindim. Otobüste bir kadın erkekler tarafından gözle taciz ediliyordu. Az evvel yaşamış olduğum durumdan dolayı zaten sinirliydim. Bu iki olaya karşı çok büyük öfke duydum. Ardından eve gidip bir anda bilgisayarın başına geçip Meyrem’i yazdım. O kadar yoğun yaşadım ve hissettim ki tüm yaşadıklarımı Meyrem’le söyledim” dedi. Yaşadığı ve tanık olduğu tacizin ardından yazdığı Meyrem’i Ahmet Uçar’la paylaştığını dile getiren Demir, ardından kendini bir anda Meyrem’in provalarında gördüğünü söyledi. Demir, “Bütün kadınlar sokakta farklı şekillerde ve sayıda bu durumları yaşıyor. Gündüz veya gece vakti hiç fark etmez her zaman fiziksel, psikolojik ve farklı türde tacizlere uğruyoruz. Ayrıca yaşanan cinayetler ve şiddet olayları da beni etkiledi. Artık her insanda ciddi etki yaratacak, eğitim düzeyi ne olursa olsun gördüğü durumlar yaşanmaya başladı. Onun için çok da planlayarak yazdığım bir şey değil bu durumlara karşı insani boyutundan yolla çıkarak yazdım” diye konuştu.

  • ‘Meyrem hepinizin hikayesi’

Meyrem’in hikayesini aktaran Demir, “Meyrem, kırsal bir bölge köyünde doğup büyümüş, çocukluğunu orada geçirmiş. 10 yaşında annesini kaybediyor. Ayrıca içinde babaannesinin, annesinin ve kızı Gülsüm’ü de dinliyoruz. 4 kuşak kadının yaşadıkları mercek altına alınıyor. Onlar da Meyrem gibi tacize, tecavüze ve şiddete uğramışlar. Meyrem, bu olanları çok bağırmadan etkili bir tarzla anlatıyor. Böyle kısa bir performans. Meyrem’i dinlediğimizde bu bütün olan biteni görüyoruz. Meyrem’in hikayesi aslında hepimizin hikayesi” diye belirtti. Oyuna yeni bölümler ekleyeceklerini de söyleyen Demir, “Meyrem’de söz edilen 3 kadının hikayesi ile daha genişletmek istiyoruz. İlerleyen zamanlarda bunları da içinde şekillendirmeyi düşünüyoruz” bilgisini verdi.

  • ‘Güzel tepkiler aldık’

Meyrem’in ilk olarak Süreyya Operası önünde oynandığını hatırlatan Demir, etkili geri dönüşler aldığını dile getirdi. Demir, “Orada eylemle bağlantısız bir şekilde yoldan geçen insanların kafaların kaldırıp beni izlediklerini hissettim. Sokaktan geçen insanların da izlemesi bir nevi benim için dönüş oldu. İnsanlar Meyrem’in hikayesi bir parça da olsa duymuş oldu. Bu da birazcık hedefine ulaştı diyebiliriz. Ayrıca başkada çok güzel dönüşler, tepkiler aldık” diye konuştu.

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.