Bir pancar üreticisinin isyanı: “Konuşma zamanı değil eylem zamanı”

0 506
image_pdf

Ankara’da Meyra otelde düzenlenen Milli Değer Milli Gelecek Şeker Zirvesi’ne şeker fabrikalarının özelleştirilmesini eleştiren pancar üreticisi Nihat Babaözlü’nün isyanı damga vurdu

Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi (ESAM) tarafından Ankara’da Meyra otelde düzenlenen Milli Değer Milli Gelecek Şeker Zirvesi’nde hükümetin şeker fabrikalarının özelleştirme kararı tartışıldı. Ankara Sincan’dan gelen bir pancar üreticisi Nihat Babaözlü’nün yaptığı konuşma ise salondan büyük alkış aldı.

Programa Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, İYİ Parti Isparta Milletvekili Nuri Okutan, CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Büyük Birlik Partisi Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Gürhan, ESAM Genel Başkanı Recai Kutan, Şeker-İş Sendikası Genel Başkanı İsa Gök, sivil toplum örgütleri, pancar üreticisi ve çok sayıda davetli katıldı.

Babaözlü, “Ömrümde ilk defa bir otele geldim. Burada yapılan konuşmaların hiç birini anlayamadım. Atı alan Üsküdar’ı geçti gidiyor. Konuşma zamanı değil eylem zamanı” diyerek şeker fabrikalarının özelleştirme kararına tepki gösterdi.

Artık laf değil eylem zamanı!

Otelde yapılan toplantıya dair de eleştirilerini sıralayan Babaözlü, “Bu geç kalmış bir toplantı. Burada sadece körler sağırlar birbirini ağırlıyor. Laf salatası yapıyorsunuz lafın harmanı olmaz” dedi ve eyleme geçilmesi gerektiğini belirtti.

Geceleri yatamadığını, korktuğunu ifade eden çiftçi Babaözlü, Şeker Zirvesi’ne hükümetten bir tane temsilcinin gelmemesini de sert bir dille eleştirdi. “Bir tane hükümetten temsilci yok. Neredesiniz adam! Allah’tan korkun!” şeklinde serzenişte bulunan Babaözü, şeker fabrikalarının özelleştirilmesinin nişasta bazlı şekerlerin işine yarayacağını ifade ederek, “Gözümüz gibi baktığımız bebelerimizin zehirlenip kanser olduğunu göreceksiniz. Bunun sonu buraya gidiyor” dedi.

Hükümetin tarım politikasına da tepki gösteren Babaözlü, sözlerini şöyle sonlandırdı:

Kaynak; Sendika.Org

 

Pancarı ben 10 kuruşa satarım arkadaş sen bana 1 liraya ürettiğin mazotu 1.5’a ver ben sana 10 kuruşa satarım. Bana laf satma. 15 kuruşa ürettiğin elektriğin kilovatını bana 35 kuruşa verme. Kalkmış dana getireceğim, inek getireceğim. Lan bırak yalan söyleme, böyle bir şey olmaz.

Sendika.Org

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.