Barış İçin Amed İstasyon Meydanını Doldurdular

0 252
image_pdf

DİYARBAKIR – HDP’nin “Onurlu barış için demokratik çözüm” şiarıyla Diyarbakır İstasyon Meydanı’nda düzenlediği mitinge binler aktı.

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) “Onurlu barış için demokratik çözüm” şiarıyla 5 kentte düzenleyeceği mitinglerin ilk adresi olan Diyarbakır, bugün büyük bir mitinge sahne oldu. Mitingin adresi, partinin 5 Haziran 2015 tarihinde düzenlediği seçim mitingine yönelik DAİŞ’in bombalı saldırısının gerçekleştiği İstasyon Meydanı oldu. Hafızalara kazınan bu saldırıya rağmen aynı yerde gerçekleştirilen mitinge binlerce insan katıldı.

  • ALANA ÜÇ NOKTADAN GİRİŞ YAPILDI

Mitinge, kent merkezi ve ilçelerinin yanı sıra bölge kentleri olan Şırnak, Mardin, Siirt, Batman, Urfa ve Antep’ten yüzlerce kişi ile birlikte HDP milletvekilleri, Kürt partileri temsilcileri, KESK ve DİSK’e bağlı sendika temsilcileri ve üyeleri katıldı.

Miting alanına gruplar halinde gelip, “Direne direne kazanacağız” ve “Savaşa hayır” sloganları atan binler alana üç noktadan giriş yaptı.

  • ÇAKMAK, KALEM, KİTAP YASAĞI

Miting alanının çevresinde güvenlik önlemleri alan polis, arama noktalarından geçen yurttaşların üzerindeki kalem, çakmak, kitap ve kozmetik ürünlere el koydu. Miting öncesi alana akan yüzlerce kişi, çalınan şarkılar eşliğinde halaylar çekmeye başladı. Miting alanını renklendiren yöresel kıyafetleri kadınlar ve beyaz tülbentleriyle Barış Anneleri Meclisi üyeleri dikkat çekti.

Mitingin düzenlendiği alana ise “Ortak vatan eşit yurttaşlık”, “Faşizm kaybedecek, halklar kazanacak. Bu böyle gitmez, ya özgürlük ya özgürlük”, “Jin jiyan azadî”, Daha çok toplum, daha çok demokrasi”, “Mutlaka kazanacağız”, “Onurlu barış, demokratik müzakere”, “Onurlu barış hemen şimdi”, “Halkın iradesi yok sayılamaz” ve HDP Gençlik Meclisi’nin başlattığı hamlenin sloganı olan “Bağımlı olma özgür ol” yazılı pankartlar asıldığı görüldü.

  • MİTİNG BAŞLADI

Kısa sürede miting alanını dolduran binlerce kişi, “Em li vir in (Biz buradayız)” sloganları attı. Miting, demokrasi ve özgürlük mücadelesinde yaşamını yitirenlerin anısına “Çerxa Şoreşê” marşı eşliğinde yapılan saygı duruşu ile başladı. Ardından HDP, DBP ve ESP il eşbaşkanları sahneye çıkarak alanı dolduran binleri selamladı.

  • ‘BARIŞ İSTİYORUZ’

Mitingin açılış konuşmasını yapan Tertip Komitesi Başkanı ve HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Hülya Alökmen Uyanık, bölge kentlerinden gelen binleri selamlayarak, “Biz savaşa hayır dediğimiz için buradayız. Savaş, talandır, ölümdür. Biz barış istiyoruz” dedi. Federe Kürdistan Bölgesi’ne operasyona dikkat çeken Uyanık, “Bira kujî istemiyoruz. Sayın Öcalan birliğinizi oluşturun diyor. Birlik ile barış sağlanabilir. Kürt halkının özgürlüğü için demokraside ısrar edeceğiz. Mutlaka kazanacağız, mutlaka kazanacağız” diye konuştu.

Onun ardından konuşmasını yapmak üzere sahneye Kürdistan Komünist Partisi (KKP) Genel Başkanı Sinan Çiftyürek çıktı.

Çiftyürek, sözlerine Federe Kürdistan Bölgesi’nden Trabzon’da gelen turist kafilesine yanlarında bulunan Kürdistan yazılı atkı nedeniyle yapılan saldırıyı kınayarak başladı.

  • ÇİFTYÜREK: KÜRDİSTAN İTTİFAKIYLA ÇÖZÜM SÜRECİNİ OMUZLAYALIM

Kürt halkının savaşa karşı olduğunu ve barışta ısrarcı olduğunu belirten Çiftyürek, “Ortadoğu’da, Kürdistan’da yıllardır savaş devam ediyor. Bu savaş Kürt halkı ve Kürdistan halkı için büyük engeller çıkardı. Kerkük’e, Kobanê’ye, Şengal’e işgal politikaları sürüyor. Acımız, sevincimiz birdir. Amed’in, Qamişlo’nun, Rojava’nın başarısı bizimdir. Buna sahip çıkalım” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kürt sorununa dair açıklamalarını hatırlatan Çiftyürek, “Kürt meselesi artık, Kürdistan meselesine evrildi. Güney’de de, Rojava’da da burada da statü meselesidir. Bütün partilerimize çağrıda bulunuyoruz; Kürdistan ittifakıyla çözüm sürecini omuzlayalım. Türkiye çaresizdir, yeniden masaya dönecektir. Diyarbakır’da Kürdistan var dediler, Ankara’da yok dediler. Bu siyaset değil, siyasetsizliktir Biz Kürdüz, bütün halklar bizim kardeşimizdir” ifadelerini kullandı.

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.