Barış Anneleri: Erdoğan İdlib’te Askerleri Öldürtüyor

0 177
image_pdf

Barış Anneleri İnisiyatifi, İdlib’de meydana gelen asker ölümlerine ilişkin asker ailelerine çağrıda bulunarak, “Asker anaları bizi duysun, gelsinler bize katılsınlar. Birlikte barışı isteyelim” dedi.

İstanbul Barış Anneleri İnisiyatifi, İdlib’teki asker ölümlerine ilişkin Unkapanı’nda bulanan binalarında basın açıklaması düzenledi. Açıklamada, Kürtçe ve Türkçe, “Savaşı analara sorun, insanlığa çağrı” yazılı pankart açan Barış Anneleri, Türkiye’de ve Kürtlerin yaşadığı bölgelerde savaşın eksik edilmediğinin üzerinde durdu.

  • ‘ERDOĞAN İDLİB’TE ASKERLERİ ÖLDÜRTÜYOR’

Barış Annesi Dindar Yılmaz, savaş nedeniyle on binlerce insanın hayatını kaybettiğini söyledi. Yılmaz, “Ne asker ne gerilla annesi artık ağlamasın” diyen Yılmaz, “Anneler artık yeter ağladı. Bu kirli savaş artık son bulsun. Ne asker annesi ne de gerilla annesi ağlasın. Erdoğan’ın ne hakkı var, annelerin yanından çocuklarını alıp, İdlib’de öldürtüyor” diye belirtti.

  • ‘BİZİMLE BARIŞI İSTESİNLER’

Ardından söz alan Barış Annesi Rahime İnce, Kürtlerin, kimliklerinden dolayı hukuksuz uygulamalara maruz kaldığını ifade ederek, kendi ailesinden üç kişinin öldürüldüğünü söyledi. İnce, bu hukuksuzluklara rağmen hala barış istediklerini dile getirerek “Savaşın sona ermesi için daha önce asker anneleri ile görüştük. Şimdi tekrardan çağrı yapmak istiyorum; Asker aileleri de gelsinler, bizimle birlikte barışı istesinler” diye konuştu.

  • ‘ASKER ANNELERİ ÇAĞRI: BİRLİKTE BARIŞI KURALIM

Son olarak söz alan Barış Annesi Nafiye Başaran, Türk ve Kürt halkının barış içinde yaşamanın yollarını bulması gerektiği üzerinde durdu. Barış Anneleri İnisiyatifini zor bir süreçte kurduklarını dile getiren Başaran, barış için her türlü zorlukla hala mücadele etiklerini söyledi.  Başaran, “Biz bütün Kürt analarına ve Asker analarına sesleniyoruz. Yıllardır barış için mücadele ediyoruz. Ama ne yazık ki bu sesimizi duymak istemiyorlar. Bu kardeşlik savaşını, barış durdurabilir. Asker analarına ve burada olmayan Kürt analarına seslenmek istiyorum; Gelsinler barışı birlikte kurduralım. Yoksa ateş düştüğü zaman, kuru olan da yaş olan da yanacak. Her gün askerler ölüyor. Biz acı çekiyoruz. Askerlerde fakir çocuklarıdır. Nerde bir Kürt varsa, bir arada dursun. Birlik içinde barışı istesin. Genel bir barış olsun. Bu topraklara, bizlere barış yakışıyor. Asker anaları da bizi duysunlar, gelsinler bize katılsınlar. Birlikte barışı isteyelim” diye konuştu.

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.