Bakırköy Belediyesi işçileri, TİS talebiyle belediyeye yürüdü

0 16
image_pdf

Güvenceli iş ve TİS talebinde bulunan Bakırköy Belediyesi işçileri, “Sözleşme hakkımız engellenemez” diyerek belediye binasına yürüdü.

Bakırköy Belediyesi işçileri, kurallı, güvenceli çalışma talebi ve Toplu İş Sözleşmesi (TİS) talebiyle Bakırköy Özgürlük Meydanı’nda eylem yaptı.

Çok sayıda işçinin katıldığı eylemde “Toplu iş sözleşmesi hakkımız engellenemez” pankartı açılırken, “İşçinin hakkını yiyen Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu”, “Sendikal haklarımız engellenemez! Demokrasi ve özgürlük istiyoruz” dövizleri taşındı. İşçiler sık sık “Sözleşme hakkımız engellenemez” ve “Dinene direne kazanacağız” sloganları attı.

DİSK’e bağlı Genel-İş 2 Nolu Şube Mali Sekreteri Süreyya Doğan, Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu’nun hak, hukuk, adalet ve demokrasi vurgusuyla göreve geldiğini ancak konuştukları ile söylemlerinin farklılık gösterdiğini ifade etti. İşçilerin tehdit ettiğini açıklayan Doğan, “Belediye başkanı bizzat alanlara inerek işçilere, ‘uygulamaları beğenmeyenlerle yolumuzu ayıracağız’ dedi. Hatta ‘beğenmeyenler ve çalışmak istemeyenler çekip gidebilir’ deme cüretini de gösterdi” ifadelerinde bulundu.

  • İKİ YÜZLÜ BAŞKAN!

Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu’nun daha önceki söylemlerini hatırlatan Doğan, “Bülent Kerimoğlu bir hafta önce basın karşısında ve sosyal medya üzerinden, ’emekçilerin yanındayız, emeğin en yüce değer, emekçilerle sorun yaşamayız’ diyerek devamında yoksulluk, işsizlik gibi sorunlar ile mücadele etmeliyiz dedi. Dediğimiz gibi Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu iki farklı kişiliğe sahiptir. Söylemleri farklı, uygulamaları farklıdır. Kamu görevini kötüye kullanmaktadır. Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu’na işçiler inanmamakta ve güvenmemektedir” dedi.

Kerimoğlu’nun oturduğu konutun 16 milyon lira olduğuna dikkat çeken Doğan, “Asgari ücretli bir çalışanın hiç harcama yapmadan 472 yıl boyunca alacağı ücreti biriktirmesi ile sahip olabileceği bir konuttur. Anlayacağınız sosyal adalet yine lafta kalmıştır. İşçilere gelince ‘paramız yok daha fazlasını ödeyemeyiz’ diyenlerin, yaşam şartları ortadadır. Yaşadıklarımız ve gördüklerimiz gösteriyor ki Bakırköy Belediyesinde hak, hukuk, adalet ve demokrasi yoktur”  şeklinde konuştu.

  • İNSAN ONURUNA YAKIŞIR BİR YAŞAM

Sadece insan onuruna yakışır bir hayat sürmek istediklerini dile getiren Doğan, şu taleplerde bulundu: “Tüm bu olanlara ve imkanlara karşı taleplerimiz günün şartlarına göre en masum ve en demokratik taleplerdir. İşçilerin toplu sözleşmesi yapılsın, işçilerin demokratik ve yasal talepleri yerine getirilsin, işçilerle uğraşmayın, işçilerin ekmeği ile oynamayın, işçilerin sabrını ve inancını sınamayın. Bakırköy işçilerinin anayasal hakkı olan toplu sözleşmelerini yapılsın. Keyfi olarak işten attığınız işçileri geri alınsın. Ücretlerinde kesinti yaptığınız işçilerin ücretlerini eski haline getirilsin. İşçiler üzerinde yapılan baskılara tehditlere son verilsin. Sendikalı olma hakkımıza saygı gösterilsin. Sorunlarımız masada çözülsün.”

İşçiler, sloganlarla Bakırköy Belediye binasına kadar yürüyerek eylemlerini sonlandırdı.

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.