Artvin Şavşat HES’e karşı eylemde

0 40
image_pdf

Artvin’in Şavşat ilçesinde yapılması planlanan Hanlı Hidroelektrik Santrali projesine karşı Şavşat halkı yine eylemdeydi.

HES projelerinde alınması zorunlu olan “ÇED Olumlu” raporunun Rize İdare Mahkemesi’nden döndükten sonra Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından verilen “ÇED gerekli değildir” kararının ardından HES projesi bölgede devam ediyordu.

HES projesine karşı Şavşatlılar Kireçli köyünde bir araya geldi. Şavşat Dernekler Federasyonu’n öncülük ettiği eylemde doğa katliamına izin verilmeyeceği belirtildi.

ŞAVŞATLILAR SUSUZ KALACAK!

Eylemde basın metnini okuyan Mehmet Yazıcı, projelerin bilimsellikten uzak olduğunu belirtirken, şöyle konuştu:

“‘Sakin şehir’ (Cittaslow) unvanı almış bir ilçemiz olan Şavşat hızlı tahrip edilmeye ve yaşanması mümkün olamayacak bir ilçeye dönüştürülmeye başlandı. Hanlı HES projesi 2012-2013 yıllarından itibaren değişik süreçlerden geçerek ve türlü hukuksuzluklarla donandı. Asırlardır bu topraklarda yaşamış halkı, çiçeği, arısı, ormanları, gölleri, dağı, taşı, insanı, kültürü ve ve doğası ile eşsiz olan bu vatan parçasından elinizi çekin. Şavşat halkını susuz ve giderek yurtsuz koyacak hiçbir projeye ya da girişim meşru da değildir hukuki de değildir. İlçemizin, insanımızın ve tüm canlıların yaşam haklarını onlarla birlikte sonuna kadar savunmakta kararlıyız.”

Eylemde söz alan Şavşat Belediye Başkanı Nihat Acar HES projeleriyle doğanın talan edildiğine dikkat çekerken, hukuki mücadele devam ederken doğa talanının bir an önce durdurulması gerektiğini söyledi.

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.