Armutlu Cemevi başkanı Zeynep Yıldırım deyişlerle uğurlandı

0 112
image_pdf

Pir sultan Abdal Kültür Derneği Armutlu Cemevi Başkanı Zeynep Yıldırım, vasiyeti üzerine deyişlerle Hakk’a uğurlandı. Gazi Mezarlığı’nda bulunan kardeşinin yanında son yolculuğuna ugurlandı.

31 Mart’ta yakalandığı koronavirüs nedeniyle Sarıyer Hamidiye Etfal Devlet Hastanesi’nin yoğun bakım ünitesinde iki haftadır tedavi gören Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Armutlu Cemevi Başkanı Zeynep Yıldırım hayatını kaybetmişti

Zeynep Yıldırım için yıllardır emek verdiği başkanı olduğu Armutlu Cemevinde uğurlama erkanı yapıldı.

Yıldırım’ı uğurlamaya HDP İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu, Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği eski Başkanı Aydın Deniz, Gazeteci-Aktivist Çilem Küçükkeleş, PSAKD Ataşehir Şube Başkanı Gülsev Kaya, Yalıncak Sultan Alevi Kültür Derneği Sekreteri Sevim Yalıncakoğlu, AKD Sultangazi Pir Sultan Abdal Cemevi Başkanı Zeynal Odabaş, İBB İnanç Masası üyesi Vedat Kara ve TAYAD’lı ailelerin yanı sıra çok sayıda kadın katıldı.

  • CEMEVİNDE, MAHALLEDE 20 YILLIK EMEĞİ VAR” 

Armutlu Cemevi 2. Başkanı Ali Birer, Zeynep Yıldırım’ın cemevinde ve mahallede 20 yıllık emeğinin olduğunu hatırlatarak, “O bu halka çok emek verdi, hizmetleri oldu. Geri adım atmayan, çok bedel ödeyen, son yıllarını hapishanelerde geçiren bir yoldaşımızdı. 20 yıldır bu cemevinin ve mahallenin yapımında emeği var. Gözü pekti, faşizm üzerine tüm heybeti ile gitti. Birlikte çok çalıştık. O hak ettiği yere gidecektir” diye konuştu.

  • MÜCADELE EDEN DEVRİMCİ BİR KADINDI”

Tutuklu Aileleri Yardımlaşma Derneği (TAYAD) adına söz alan bir temsilci ise, Zeynep Yıldırım’ın devrimci bir Alevi kadın olduğunu ifade ederek, “Kezban anamızın kuzusu, Mustafa’mızın bacısı, Haydar’ın can yoldaşı Zeynep’i bugün uğurluyoruz. Acımız çok büyük. Öyle bir sistemde yaşıyoruz ki halkın karınca kadar değeri yok. Evet Covid-19’dan öldü ama onu sistem öldürmüştür. Bu mahalledeki yapılarda bütün evlerde ölçülemez emeği vardır. Mücadele eden Alevi, devrimci bir kadındı. Kardeşinin yanına uğrayacağız, o da bir devrimciydi. Zeynep’in yoldaşları, yarenleri olarak asla unutmayacağız, mücadelesini devam ettireceğiz” dedi.

  • GÜLE GÜLE GİT KIZIM, KARDEŞİN İLE KUCAKLAŞ”

Zeynep Yıldırım’ın annesi Kezban Bektaş‘ın ise Hakk’a uğurlama erkanında ağıt yakması herkesi duygulandırdı. Kızı Zeynep Yıldırım’a emeklerini helal ettiğini söyleyen Kezban Bektaş, “Emeklerim kat kat helal olsun. Bu dünyada yaşayamadı, muradına eremedi cennette yaşasın bari. Yavruma doyamadım. Toprak seni incitmesin. Güle güle git, kardeşin ile kucaklaş” diyerek ağıtlar yaktı.

Zeynep Yıldırım, uğurlama erkanından sonra Gazi Mezarlığı’nda bulunan kardeşinin yanında toprağa verildi.


Dünyanın üzerinde kurulu direk
Emek zay’olmadan sızlar mı yürek
Bu düzeni kim kurmuş, bizler de bilek
Söyle canım söyle, dinlesin canlar
 
Adem eker yeryüzüne ekini
Ekin saklar yeraltında kökünü
Ayıkla gör karasını akını
Söyle canım söyle, dinlesin canlar
 
Ocağa koymuşlar köşe taşını
Hak onarsın gerçeklerin işini
Bir gün ağrıtırlar senin başını
Söyle canım söyle, dinlesin canlar
 
Pir Sultan Abdal’ım farz ile sünnet
Yola gelmeyene edilmez minnet
Cümlenin muradı dünyada cennet
Söyle canım söyle, dinlesin canlar
 
Pir Sultan Abdal

 

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.