Alican Önlü: Dersim’e 10 Bin Mayın Döşendi

0 243
image_pdf

 

  • DERSİM’DE VALİLİK OLAYI MANÜPÜLE ETMEYE ÇALIŞIYIR

On bin mayının döşendiği Dersim’de 2 çocuğun savaş artığı mühimmatla yaşamını yitirdiğini belirten HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Alican Önlü, Tunceli Valiliği’nin herhangi bir soruşturma yürütülmeden sorumluların cezasız kalmasına yönelik açıklama yaptığını söyledi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkan Yardımcısı Alican Önlü, Ovacık ilçesi Bilgeç Köyü Çakılyayla mezrasında dün Ayaz Güloğlu ve Nupelda Güloğlu isimli çocukların mayına basması sonucu yaşamını yitirmesine ilişkin açıklama yaptı. Çocukların ölümlerine neden olan patlamanın sorumlularını kınayan Önlü, cezasızlık anlayışının bitmesi ve yaşam hakkının tanınması için sorumluların derhal açığa çıkarılması gerektiğini kaydetti.
  • 10 BİN MAYIN DÖŞENDİ
Türkiye’nin, Ottowa Sözleşmesi’ni 2003 yılında imzaladığını ve 2004 yılında da taraf devlet olduğunu hatırlatan Önlü, “Buna göre Türkiye, 2008 yılı 1 Mart’ına kadar stoklarındaki mayınları imha etme ve 2014 yılına kadar da toprağa döşeli mayınları temizleme, kurbanlara yardım konusunda da gerekli adımları atma yükümlülüğü üstlenmiştir. Ancak Dersim bölgesinde 10 binin üzerinde mayının Türkiye’nin de taraf olduğu Ottova anlaşmasına da aykırı bir şekilde döşendiği ve temizlenmediği resmi kurumlarca da kabul edilen bir gerçekliktir. Bu durum aynı zamanda taraf olunan sözleşmelere uyulmadığını ve toplatılmayan mayınlarla Dersim coğrafyasının savaş alanı olarak kullanıldığını göstermektedir” dedi.
  • VALİ OLAYI MANÜPÜLE ETMEYE ÇALIŞIYIR
2008 yılının Haziran ayında Türkiye’nin, taraf devletlere elinde kalan bütün mayınların fünyelerinin çıkarıldığını bildirdiğini hatırlatan Önlü, ancak bu açıklamanın hemen ertesi yılında Mayınsız Türkiye Girişimi’nin hazırladığı Mayın ve Misket Bombaları İzleme Raporu’na göre sadece 2009 yılı içerisinde 23 çocuğun bu mayınlardan kaynaklı hayatlarını kaybettiğini hatırlattı. Türkiye’de 40 yılı aşkındır süren savaş koşullarından dolayı binlerce çocuğun hayatını kaybettiğini ifade eden Önlü, “Savaş artığı mühimmatların arazilerde hatta şehirlerde neden olduğu çocuk ölümleri maalesef bini aşmıştır. Aynı zamanda Ceylan Önkol, Enes Ata, Nihat Kazanhan gibi yüzlerce çocuk direk ağır silahların hedefi olmuş ve failleri yetkililer tarafından korunmuştur. Savaşın son bulması için tüm gücümüzle çalışmamız gerekirken resmi kurumlar olayın üstünü kapatmaya çalışan, hatta manipüle etmeye yönelik açıklamalar yapmaktadır. Nitekim Tunceli Valiliği Mayıs ayı içerisinde Hozat’ta öldürülen Sakine Oğuz cinayetinde olduğu gibi iki çocuğumuzun ölümüne neden olan patlamaya ilişkin de herhangi bir soruşturma ve Adli Tıp incelemesi yürütmeden sorumluların cezasız kalmasına yönelik bir açıklama yapmıştır” diye belirtti.
image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.