ABD Tekeli Cargill’de Direnen İşçilere Enternasyonal Dayanışma

0 280
image_pdf

Cargill Emperyalist ABD Tekelindeki farikada işten atılan 504 gündür direnişte olan ve direnişlerini  Ataşehir’de bulunan Cargill Türkiye Genel Müdürlüğü önünde sürdüren işçilere uluslararası alandan destek geldi.

Filistin, Yunanistan ve Fransa’dan sınıf dayanışması için gelen sendikacılar, Cargill işçileriyle buluştu. Birleşik Metal-İş ve Nakliyat-İş sendikalarının çağrısı ile gerçekleşen etkinlikte, işlerine geri dönmek için mücadele veren Cargill işçileriyle dayanışma çağrısı yapıldı.

Çok sayıda metal işçisi “Yaşasın sınıf dayanışması”, “İşçilerin birliği sermayeyi yenecek” sloganlarıyla direniş yerine yürüdü. Uluslararası İşçi Sendikaları Federasyonu (WFTU) heyeti de işçilere eşlik etti. WFTU heyeti, bir süredir Türkiye’deki sendikalar ve direnen işçilerle görüşüyor. Heyet ve Cargill direnişçileri bugün Metro-Real market direnişçilerini de bir ziyaret gerçekleştirdi.

Birleşik Metal-İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, sendikalı oldukları için işten çıkarılan ve açtıkları dava sonucunda işe iade hakkı kazanan Cargill işçilerinin taleplerinin kabul edilmesini istedi. Kendilerinin de bir çok kez sendika düşmanı patronların ve yasakçı hükümetin hedefi olduklarını söyleyen Serdaroğlu, ancak işçilerin birliği ile kazanabileceklerini belirtti. Direnişin, aynı zamanda iş birlikçi sarı sendikacılığa karşı da gerçekleştiğini ifade eden Serdaroğlu, mücadeleci sendikaların ortak hareket etmesi gerektiğini vurguladı.

  • FİLİSTİN HALKI YALNIZ DEĞİLDİR

Cargill işçileri adına konuşan Tek Gıda-İş Örgütlenme Uzmanı Suat Karlıkaya, “Biz 504 gün önce bu yola çıkarken yalnız yürümeyeceğimizi biliyorduk. Emek dostlarının bizlerle omuz omuza bir mücadele sergileyeceğini biliyorduk. Bugün sizlerle beraber daha güçlüyüz. Mücadelemize şevk verdiniz, inanç verdiniz” diyerek dayanışmadan duydukları memnuniyeti ifade etti.

Filistin’den WUCP temsilcisi burada yaptığı konuşmada, “Tüm dünya işçi sınıfı ve Filistinli işçiler Cargill işçilerinin yanındadır” diyerek dayanışma içinde olduklarını kaydetti. İşçiler konuşmayı “Filistin halkı yalnız değildir” sloganıyla karşıladı. WFTU adına yapılan konuşmada ise “Cargill işçilerinin cesur ve militan mücadelesini destekliyoruz ve bilmenizi isteriz ki Dünya İşçi Sendikaları Federasyonu olarak her zaman yanınızdayız” dedi. Fransa’nın Marsilya bölgesinden heyete katılan CGT adına yapılan konuşmada da Cargill işçilerine Fransız işçilerinin selamı iletildi.

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.