19.Su Düzenlenen Munzur Festivali Son Buldu

0 222
image_pdf

Dersim’e, inancına, diline, kültürüne sahip çık, yaşa ve yaşat şiarıyla 19’uncusu düzenlenen Munzur Kültür ve Doğa Festivali kapanış konseriyle ve çekilen halaylarla son buldu.

Dersim’de “Dersim’e, inancına, diline, kültürüne sahip çık, yaşa ve yaşat” şiarıyla gerçekleştirilen 19’ncu Munzur Kültür ve Doğa Festivali, dört gün süren etkinliklerin ardından Atatürk Stadyumu’nda gerçekleşen konserle son buldu. Konsere Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, HDP Milletvekilleri Dilşat Canbaz, Remziye Tosun, Musa Farisoğulları, İmam Taşçıer, Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Eş Genel Başkanı Özlem Gümüştaş, Tunceli Belediye Başkanı Mehmet Maçoğlu, kentteki sivil toplum kuruluşları ve çok sayıda kişi katıldı. Konserde ilk olarak sanatçı Yasemin Göksu sahne aldı.

  • ‘Bir şehirden fazlasıdır Dersim’

Açılış konuşmasını yapan Dersim Baro Başkanı Kenan Çetin Dersim’in bir saldırı altında olduğunu söyleyerek, “Munzur Vadisi’nin milli park olmasını istiyoruz. Dersim Soykırımı ile ilgili resmi bir özür istiyoruz. Mayınların toplanmasını istiyoruz. Bizler mayınların temizlenmesi için uğraş içerisindeyiz ve takipçisi olacağız. Baraj ve maden projeleri iptal edilmeli. Orman yangınlarının son bulmasını, doğamızın korunmasını istiyoruz. Munzur gözelerindeki projenin iptal edilmesini istiyoruz. Dilimize, inancımıza, kültürümüze dönük saldırılara son verilmesini istiyoruz. Bir şehirden fazlasıdır Dersim” diye konuştu.

  • ‘Yas tutamıyoruz’

Ardından konuşan Cumartesi Annesi Maside Ocak 27 Mayıs 1995’ten beri Edirne’den Kars’a gözaltında kaybedilen yakınlarının akıbetinin ortaya çıkarılması için direndiklerini ifade etti. “Kaybettiklerimiz için yas tutamıyoruz. Çünkü, gidebileceğimiz bir mezarımız yok, sevdiklerimizin katilleri dışarda, buluşma mekanımız Galatasaray Meydanı 49 haftadır yasak” diyen Maside, mücadelelerinin devam edeceğinin altını çizdi.

  • ‘Adalet herkes için lazım’

Suruç Aileleri İnisiyatifi’nden Ali Saadet ise, şöyle konuştu: “Çocuklarımız katledilirken hiçbir emniyet gücü yokken adalet için haykırmak için gittiğimiz her yerde yasaklarla karşı karşıya kalıyoruz. Adalet herkes için lazım. Gerçek failler cezalandırılmazsa yeni katliamlara davetiye çıkar. Kimsenin gözyaşı dökülmesin diye herkesin bizim yanımızda olmasını istiyoruz.”

  • ‘Unutmayacağız unutturmayacağız’

Daha sonra konuşan 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği’nden Erdoğan Tedik, Ankara Garı’nda patlatılan bombayla 103 kişinin hayatını kaybettiğini hatırlattı. Katliamda payı olan herkesin yargılanması için mücadele ettiklerine işaret eden Erdoğan, “Bu katliamları unutmayacağız, unutturmayacağız” dedi.

  • ‘Cepleri dolsun diye doğamızı talan ediyorlar’

Konser etkinliğinde HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli de söz alarak, festivalin kültürü ve doğayı yok sayanlara karşı bir direniş olduğunu kaydetti. Sezai, “Bu asimilasyoncu zihniyete karşı onlarca yıldır mücadele ediyoruz ve devam edeceğiz. Onlara inat yan yana gelerek, kimlik siyaseti değil kimliklerimizle siyaset yaparak, barış mücadelesi vermeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı. Dersim’deki doğa talanına dikkat çeken Sezai, “Enerji ihtiyacı olduğu için baraj yapmıyorlar. Kendi cepleri dolsun diye doğamızı talan ediyorlar, yayla yasakları getiriyorlar, tarımı öldürüyorlar, ormanlarımızı yakıyorlar. Bu ülkede on binlerce mayın var. Bugüne kadar binlerce çocuğumuzu bu savaşta kaybettik. Sorumluları yok, yargılanmıyor. Çocuklarımızın geleceğinin bu savaşta yok edilmesine mutlaka karşı duracağız. Bu isimleri unutmayalım, unutulmasına izin vermeyelim, hesap soralım” vurgusunda bulundu.

  • ‘Demokrasi iktidarıyla Türkiye’nin önünü açacağız’

Türkiye’de mevcut yönetimin, şiddeti artırarak doğaya, kültüre, insana saldırdığını ifade eden Sezai, “Kürtlerin, Alevilerin haklarını yok sayarak ayakta durmaya çalışıyorlar. Bu böyle gitmez. Biz bir arada yaşama irademizi ortaya koyduk. Eşit yurttaşlık temelinde anayasayı hep birlikte yapalım. Demokratik müzakerenin yolunu hep birlikte açalım. Hep birlikte yerel demokrasiyi var edeceğiz. Birlikte üreteceğiz, birlikte yöneteceğiz. Mahalle ve kent meclislerimizde ‘ortak iyi için’ birlikte çözüm üreteceğiz. Demokrasi iktidarıyla Türkiye’nin önünü açacağız. Dersimde olduğu gibi tüm Türkiye’de bu mücadeleyi hep birlikte kazanacağız.”

Sezai’nin konuşması ardından sahne alan Metin – Kemal Kahraman ve Maviş Gümüşer programlarına başlamadan önce Nupelda ve Ayaz kardeşler, Suruç ve Ankara katliamlarında katledilenler ve gözaltında kaybedilenler için bir dakikalık sessizlik istedi. Saygı duruşunda duran çok sayıda insanın alkışları eşliğinde müzik dinletisi başladı.

  • ‘Munzur Hasankeyf’le buluşarak özgür akacak’

Daha sonra konuşma yapan Dersim Belediye Başkanı Mehmet Maçoğlu, “Dersim’in köküne sarılanların, orada kalanların, ardılların, bize bıraktıkları mirasın bir parçasıyız. Tüm halklara çağrımızdır; kapitalizme, emperyalizme karşı sosyalizmde yan yana birleşerek bu anlayışa karşı büyük bir mücadele sürdürebiliriz. Az değiliz. Onlar bu toprakları peşkeş çekmek için buradalar, biz topraklarımıza sarılıp yaşamımızı sürdüreceğiz. Munzur özgür akacak ama Hasankeyf’le buluşarak özgür akacak. Hasankeyf tarihimizdir, kökümüzdür. Onu boğmaya çalışanlara karşı tarihimize sahip çıkacağız” dedi.

Ardından Grup Munzur, Zelal Gökçe ve Veradardz Folk Ensemble sahne alarak ezgilerini seslendirdi. Program çekilen halaylarla son buldu.

image_pdf
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.